Plaćamo najveće kamate u Evropi!
BEOGRAD - Zavođenje reda!
- Banke manipulišu kamatama, kursnim razlikama... Na primer, kredite isplaćuju po najnižem kursu, a otplatu računaju po najvišem. Ali ako rade po zakonu, nisu problem one, već državna politika - objašnjava za Kurir Dragomir Janković iz Evropskog ekonomskog instituta. On kaže da je mandatar za premijera Ivica Dačić imao pravo kad je rekao da je bankarski sistem problematičan, ali da banke koje rade po zakonu ne treba prozivati.
- Država treba da zavede red jer ima sve atribute moći da prisili banke da rade kako joj odgovara. Treba promeniti zakon i omogućiti bankama da rade i zarade, ali ne na štetu građana i privrede - kaže Janković i ističe da je propast Agrobanke dokaz da postoji problem u bankarskom sektoru.
On ističe da su bankarske kamate u Srbiji najviše u Evropi, a da, i pored toga, Srbija ima najmanji procenat nevraćenih kredita.
- Kamate su visoke jer država nema ekonomsku sigurnost. Zato država mora da uvede stroga pravila i uslove poslovanja u finansijskom sektoru. Centralna banka može da ograniči parakamate, to jest da, pored nominalne i efektivne kamate, bankama ograniči i troškove obrade kredita, kao i da ih natera da po istom kursu, bilo najvišem ili najnižem, isplaćuju novac i obračunavaju otplatu kredita - objašnjava Janković i dodaje da otplata lizing kredita po kursu od 119 dinara za evro nije kamata, već namet.
On smatra i da je jedan od razloga za trenutnu situaciju nepostojanje domaćeg bankarskog sistema.
(S. T.)
Visina kamata u pojedinim zemljama
Srbija 5 odsto
Hrvatska 4, 5 odsto
Austrija 3, 12 odsto
Slovenija do 4, 3 odsto
Italija do 2,4 odsto
Napomena: Kamate su na kredite s promenljivom stopom na godišnjem nivou
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)