VRHOVNI KASACIONI SUD SPASAVA DUŽNIKE: Krediti u švajcarcima vraćaju se u evrima
Mišljenje Valutna klauzula u švajcarskim francima je ništavna ako banka ne dokaže da se u toj valuti zadužila i ako klijentu nije napismeno ukazala na rizike, najnoviji je stav VKS
Valutna klauzula u švajcarskim francima je ništavna ako se banka nije zaduživala baš u toj valuti da bi plasirala kredit i ako pre zaključenja ugovora korisnika nije napismeno obavestila o svim rizicima zaduživanja u švajcarskoj valuti (CHF), konačan je stav koji je juče zauzeo Vrhovni kasacioni sud (VKS).
VKS kao privremenu meru predlaže zabranu aktiviranja hipoteke do okončanja spora dužnika i banke, a u slučaju da se u tom postupku dokaže ništavnost valutne klauzule u CHF, treba izvršiti konverziju takvog kredita u evre prema kursu na dan zaključenja ugovora.
Ovaj stav obavezujući je samo za sudije Vrhovnog kasacionog suda, a nižestepeni sudovi mogu da donose i suprotne odluke, ali će rizikovati da im te odluke u postupku revizije koja se vodi pred VKS budu ukinute.
Ukidanje valutne klauzule u švajcarcima i indeksiranje kredita u evrima nagovestio je uoči donošenja pravnog stava VKS njegov predsednik Dragomir Milojević.
- Nemamo dokaza, odnosno banka treba da pruži dokaze da se zadužila na međubankarskom tržištu baš u švajcarskim francima i da je tu valutu i plasirala građanima u vidu kredita. Takođe, obaveza banke je da pruži dokaze da je pisano obavestila građane o rizicima takvog poslovanja, odnosno zaključivanja takvih kredita - objasnio je Milojević.
On je naveo da je valutna klauzula kao takva pravno prihvatljiva, jer se ugovara kako bi se očuvala tržišna vrednost plasiranih sredstava, ali da se to odnosi na kredite u evrima, jer NBS čuva kurs te valute i u odnosu na nju projektuje godišnju inflaciju.
Dejan Gavrilović iz udruženja građana Efektiva ocenjuje da je ovakav stav VKS "konfuzan i iznuđen".
- Dužnici nemaju mnogo prostora za zadovoljstvo. VKS ih ovim upućuje na duge sudske procese s bankama, a tek ako banke ne dokažu da su se zaduživale u CHF, onda dužnik može da dobije konverziju u evro. Nije jasno zašto ne u dinare, ako je već valutna klauzula proglašena ništavnom, tako da ovo liči na iznuđeno rešenje - rekao je Gavrilović.
Jelena Pavlović iz udruženja građana CHF Srbija takođe je očekivala preporuku konverzije u dinare. Očekuje i da će banke od sada sporazum s dužnicima postizati dogovorom, a ne odlaskom na sud: - Na to treba da ih motiviše i sudska praksa iz regiona, poput jučerašnje odluke Vrhovnog suda Hrvatske da i oni koji su kredite u CHF već konvertovali u evre imaju pravo na povraćaj preplaćenih kamata.
(Kurir/Sanja Đorđević)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore