ZADUŽENI U FRANCIMA NEZADOVOLJNI STAVOM VKS: Dužnici traže da dug plate u dinarima
Dugoročno rešenje Građani sa kreditima u švajcarcima insistiraju da se zakonom omogući pretvaranje kredita iz stranih valuta u domaću jer strahuju od velikog skoka evra
Građani koji su zapali u dužničko ropstvo zbog kredita u švajcarskim francima od Vlade Srbije traže da se donese zakon po kome će svi krediti indeksirani u stranim valutama biti pretvoreni u dinarske jer strahuju od drastičnog skoka evra, kaže advokat Jelena Pavlović iz udruženja CHF Srbija.
Kao član radne grupe, koju čine predstavnici države, banaka i dužnika, ona očekuje da će iz Vlade Srbije predložiti donošenje zakona o konveziji kredita u švajcarcima u evro, kako je to predložio Vrhovni kasacioni sud, ali ističe da je to kratkotrajno rešenje jer će u problem vrlo brzo doći i zaduženi u evrima.
Podsetimo, VKS je zauzeo stav da je vezivanje kredita za švajcarski franak nezakonito u slučaju da se banke nisu zaduživale u toj valuti i da korisnike kredita nisu pisanim putem obavestile o rizicima zaduživanja u švajcarcima. Otuda je njihov predlog da se takvi krediti konvertuju u evro po kursu i kamatnoj stopi koji su u konkretnoj banci važili za evropsku valutu na dan podizanja kredita.
- Evro raste i za dve godine će i korisnici kredita u evrima biti u istom problemu kao i zaduženi u švajcarcima. To bi bilo samo odlaganje problema - smatra Pavlovićeva.
U slučaju donošenja zakona, kako dodaje, važno je obezbediti primenu više uslova.
- Prvi uslov je da banke daju pisanu izjavu da zbog eventualnog sistemskog rešenja neće tužiti državu. Drugi uslov je da to rešenje ne zahvata ni dinar sredstava iz budžeta, niti da bude trošak korisnika kredita - kaže Pavlovićeva i dodaje da je treći zahtev udruženja CHF da se izvrši konverzija svih kredita u dinare.
- Za nas je valutna klauzula ništavna i smatramo da bi banke trebalo što pre sa svojim klijentima da reše taj problem nezavisno od sudova i države. Linearno je teško odrediti da svim dužnicima bude pravedno. Neko ima kamatu dva, neko šest ili osam odsto, neko je otplatio više, neko manje - objašnjava ona i dodaje da bi, s obzirom na to da i vrednost evra raste, trebalo prebaciti u dinare i sve kredite u evrima.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Shutterstock
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!