"BEZBEDNOST HRANE - BUDUĆNOST ZDRAVE SRBIJE": Hvala Adria mediji na pokretanju teme o bezbednosti hrane
Drago mi je što je "Adrija medija grupa" pokrenula ovu temu, što znači da će ona biti dalje praćena i da ćemo u tom smislu i mi iz Vlade biti dalje pod pritiskom da se ovim bavimo, istakla je premijerka Ana Brnabić
Kompanija "Adrija medija grupa" organizovala je veliku konferenciju pod nazivom "Bezbednost hrane - Budućnost zdrave Srbije", pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i UNDP.
Premijerka Srbije Ana Brnabić, koja je otvorila jučerašnju konferenciju u hotelu "Radisson Collection, Old Mill Belgrade", istakla je da je tema bezbednosti hrane konačno na dnevnom redu.
- Drago mi je što je "Adrija medija grupa", jedna medijska kuća, pokrenula ovu temu, što znači da će ona biti dalje praćena i da ćemo u tom smislu i mi iz Vlade biti dalje pod pritiskom da se ovim bavimo - rekla je premijerka.
Ona je navela da je država u obavezi da stvori i sprovede stroga pravila kako bi hrana bila u potpunosti bezbedna.
- U bezbednosti hrane na tržištu Srbije ne sme da bude kompromisa. Građani treba da budu uvereni da njihova vlada svakodnevno radi na jačanju administrativnih kapaciteta, usklađivanju i unapređenju zakonodavstva i edukaciji kako bi se obezbedila puna bezbednost svih namirnica na tržištu. Veliki sistemski uspeh je otvaranje Nacionalne laboratorije za kontrolu kvaliteta mleka, koja je u potpunosti u skladu s evropskim standardima i za čije je opremanje izdvojeno oko tri miliona evra. Uskoro očekujem otvaranje fizičko-hemijske laboratorije sa najsavremenijom opremom, što će omogućiti da ispitujemo bezbednost namirnica i otklonimo svaku sumnju koja se eventualno pojavi - navodi Brnabić.
Prema njenim rečima, Srbija je izabrala otvoren i savremen pristup uspostavljanju sistema bezbednosti hrane, koji je komplementaran ne samo sa evropskim pravilima već i sa međunarodno prihvaćenim standardima, bez kojih ne postoji mogućnost trgovine hranom na svetskom nivou.
- Kao i u svim oblastima, reforme u oblasti bezbednosti hrane u prvom redu sprovodimo zbog naših građana, zbog kvaliteta njihovog života i zdravlja, a ne zbog ispunjavanja normi ili formalnog usklađivanja propisa sa zemljama EU - rekla je Brnabić.
Premijerka kaže da Vlada stalno radi na jačanju nacionalnih sistema za kontrolu hrane i da je izuzetno zadovoljna radom Ministarstva poljoprivrede i ministra Branislava Nedimovića. Ona je kazala da je odgovornost u održanju sistema bezbednosti hrane podeljena između ministarstava, prehrambene industrije i potrošača i zato je neophodna bliska saradnja između te tri grupe.
- Bezbednost hrane je oblast koja će u potpunosti promeniti našu poljoprivredu, sistemski se radi na modernizaciji poljoprivrede i na njenoj digitalizaciji. Država mora da stvori i uslove za razvoj industrije hrane, sa što manjim nametima toj privrednoj grani, kako bi podigli njenu konkurentnost na zahtevnom svetskom tržištu. Bezbednost i sigurnost namirnica moraju biti u potpunosti osigurane, a istovremeno moramo biti i konkurentni i inovativni - istakla je premijerka.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izrazio je zadovoljstvo što je prvi put ova tema na dnevnom redu u punom kapacitetu i zahvalio AMG na ovoj konferenciji.
- Bezbednost hrane biće ove godine u fokusu Ministarstva poljoprivrede kako bismo otvorili poglavlje u pregovorima s EU koje se odnosi na tu važnu oblast. Srbija sada ima kapacitet da se bavi bezbednošću hrane, jer je za to stvorila mehanizme - izjavio je Nedimović.
On je istakao važnost uspostavljanja Nacionalne referentne laboratorije za kontrolu kvaliteta mleka i najavio da će uskoro biti uspostavljeni kapaciteti za kontrolu palete od 95 odsto namirnica. Podsetio je da je ranije postojao pritisak raznih lobija i grupa, kojima je odgovaralo takvo stanje kakvo je bilo, te da je bilo jasno zašto toliko godina nismo imali razvijenu Nacionalnu laboratoriju za kontrolu kvaliteta mleka.
- Sada su institucije za kontrolu u punom kapacitetu, a doneti su i odgovarajući propisi među kojima i izmene Zakona o bezbednosti hrane, koje su usvojene prošlog meseca u parlamentu. Ranije smo imali institucije samo na papiru i nije bilo normalno što država nije imala svoj kontrolni mehanizam za kvalitet hrane. Imali ste situaciju da neko uveze hranu, a taj isti ju je kontrolisao preko nekog drugog povezanog lica - naveo je ministar.
Nedimović je podsetio da je pre nekoliko godina bio problem sa aflatoksinom, kada je Srbija morala u inostranstvo da šalje uzorke na analizu.
- Danas je to drugačije, Srbija sada ima Nacionalnu referentnu laboratoriju. U celom poslu kontrole kvaliteta hrane važno je i uključivanje udruženja potrošača. Ljudi iz udruženja potrošača su druga strana koja gura ovu priču i zajedno sa medijima treba da nas podstaknu da rešimo sve probleme koji postoje - naglasio je on i otkrio da je dobijena dozvola za zapošljavanje 71 inspektora koji će biti prva linija odbrane u bezbednosti hrane, te da će posebno biti pojačana kontrola na graničnim prelazima na kojima hrana ulazi u Srbiju.
Šef Delegacije EU Sem Fabrici naglasio je da je ova tema veoma važna i ocenio da Vlada Srbije ulaže velike napore u borbi za bolji kvalitet hrane.
- Što se tiče bezbednosti hrane, obezbedili smo 35 miliona evra. Naravno, ovaj sistem ide u pravom smeru. Kada pogledamo brojke, vidimo kako stoji kvalitet srpskih proizvoda. Srbija treba da nastavi fitosanitarnu politiku i politiku bezbednosti hrane. Prva stvar je zaštita potrošača, a to je povezano sa kvalitetom proizvoda i samim transportom proizvoda - navodi Fabrici.
On je ukazao da je zajednička poljoprivredna politika EU, kojoj i Srbija teži, jedna od najsloženijih, najskupljih i najuspešnijih politika EU.
- Zbog toga je važno da Srbija obezbedi preuzimanje standarda o bezbednosti hrane koji su i tema poglavlja 12. Bez obzira na dosadašnji sistem usklađenosti Srbije sa zahtevima prehrambenog tržišta, EU treba da se ulaže još napora. To se pre svega odnosi na izradu nacionalne strategije koja bi sadržala pravne tekovine EU u oblasti bezbednosti hrane, potom jačanja administrativnih kapaciteta kao što su obuka i zapošljavanje inspektora i kontrola hrane na granicama koja bi trebalo da bude predvidiva i da analizira rizike uz obezbeđivanje visokog stepena prohodnosti robe u oba smera - rekao je Fabrici i dodao da će EU nastaviti da pomaže Srbiji.
(Kurir/Mina Branković)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega