Više od dve decenije Željka Majić pokušava da dokaže da postoji. Kaže da se obraćala svim nadležnim službama – od opštine do hrvatske ambasade, ali rešenja nema.

Željka Majić od 1995. živi u Kragujevcu sa suprugom i ćerkom. Preživljavaju od suprugove naknade koja iznosi 8.000 dinara mesečno.

Imala je 24 godine kada joj je u izbegličkoj koloni granata raznela nogu. I sada ima zdravstvenih problema, ali ne i načina da se leči. "Zdravstvena knjižica ne može da prođe kroz sistem bez matičnog broja", kaže Željka, koja nema JMBG.

U MUP-u kažu da raseljene osobe na osnovu izbegličke legitimacije mogu da traže državljanstvo Republike Srbije. Po dobijanju državljanstva, upisuju se u matične knjige rođenih.

screenshot-2.jpg
Foto: RTS Printscreen

"Nakon toga lice može prijaviti prebivalište na teritoriji Republike Srbije, pri čemu je potrebno da se prethodno, od strane Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, ukine status izbeglog lica", saopštava MUP.

Potom se može podneti zahtev za ličnu kartu. Ipak, Željka ima važeću izbegličku legitimaciju i nijedan dokument više.

Srž problema je i u tome što u Osijeku, gde se rodila, kažu da njene dokumentacije nema, a da ona nema način da otputuje tamo i sve proveri, jer nema pasoš!

Iz gradske uprave Kragujevca kažu da 12 godina ulaze iz procedure u proceduru kako bi joj pomogli, ali da nisu našli način da joj obezbede dokumenta i utvrde tačan identitet. Kažu i da neće odustati.

Pomoć su obećali i iz Saveza Srba iz regiona.

Kurir.rs/RTS