Geopolitička dešavanja se neće odmah odraziti na tržište Srbije kada je reč o cenama naftnih derivata, kaže Goran Radosavljević iz Nacionalnog naftnog komiteta, ali ako se geopolitički trendovi nastave, mogla bi se očekivati poskupljenja.

Radosavljević za RTS kaže da je tržište osetljivo i da su prognoze nezahvalne. Zbog napete situacije u Venecueli i uz američke sankcije, cena barela sirove nafte je dostigla 73 dolara, što je 40 odsto više u poređenju sa cenama krajem prošle godine.

Skok cena crnog zlata pogađa ceo svet, a posebno evropsko tržište, koje je uvozno zavisno, pa tako i Srbiju. Od ukupne potrošnje nafte i derivata naša zemlja uvozom pokriva dve trećine.

Cene derivata na pumpama u Srbiji od februara već su porasle u proseku za šest dinara, a počela je da raste i cena gasa za automobile, koja je do sada padala.

ap-rodrigo-abd01-ap-rodrigo-abd.jpg
AP / Rodrigo Abd 

Kada je reč o globalnim dešavanjima koja utiču na cenu nafte, kaže da u trenutku kada cene idu gore-dole svaki događaj može da poremeti cenu. Govorio je o navodima da bi Iran mogao da obustavi isporuke, o dogovoru OPEK-a, dešavanjima u Venecueli, kao i o najavama Rusije i Kine da neće poštovati embargo.

"Sve to nas stavlja u kontekst velike neizvesnosti, a kad je neizvesnost, onda cena raste", kaže Radosavljević.

Dodaje da se to, na sreću, neće odmah odraziti na tržište Srbije, jer se nafta kupuje na odloženi period i dogovara se unapred, a postoje i zalihe. Međutim, kako kaže, ako se trend nastavi, mogla bi se očekivati poskupljenja.

Geopolitičke tenzije ne samo da su uzburkale svetsko naftno tržište, već se skoro nije desilo da u istom trenutku ima ovoliko rizika koji kroje cenu barela.

(Kurir.rs/RTS)