MINISTAR NEDIMOVIĆ: Prve isporuke meda iz pogona u Rači ove godine
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović očekuje do kraja godine prve isporuke meda iz pogona za pakovanje u Rači i najavio nastavak podrške države pčelarima.
Na konferenciji za novinare u ambasadi Slovenije organizovanoj povodom Svetskog dana pčela kojoj je prisutvovao i ambasador Slovenije Istok Jarc i slovenačka ministarka poljoprivrede Aleksandra Pivec, Nedimović je rekao da je izgradnja pogona za pakovanje meda u Rači incijativa samih pčelara čiju realizaciju je pomogla država.
Zahvalan je, kaže, Vladi Slovenije i slovenačkom Ministarstvu poljoprivrede što su Srbiji ukazali čast da na drugu godišnjicu obeležavanja Svetskog dana pčela organizuju skup u Srbiji, kao i na prisustvu Slovenije na Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu, koji se sutra otvara.
"Pčelarska delatnost je jako važna za Sbriju. Srbija ima najveći broj košnica po glavi stanovnika na svetu, možda ne proizvodima najviše meda na svetu, ali imamo najviše košnica", rekao je Nedimović.
Naveo je da država svake godine ima različite programe podrške pčelarima, koji će biti nastavljeni.
"Postoje dve stvari koje su obeležile dve, tri godine mog mandata, jedno su pčele, drugo su maline", rekao je Nedimović i naveo da se u Sbiji ranije na pčelarstvo gledalo kao na hobi, ali da su danas pčelari najjačce i najbolje oganizovana grupa pojedinaca u sektoru poljoprivrede.
"Nema upornijih od pčelara, njima morate biti 24 sata sedam dana u nedelji na rapolaganju. Voleo bih da su nam takve i sve druge organizacije u poljoprovredu kao organizacije pčelara", rekao je Nedimović.
Svetski dan pčela proglasile su UN pre dve godine na incijativu Slovenije, a ministar Nedimović kaže da će Srbija uvek biti snažna podrška incijativama Vlade Slovenije, uključujući i program za mlade poljoprivrednike.
Ministarka poljoprivrede, šumarstva i hrane Slovenije Aleksandra Pivec rekla je da se na Svetski dan pčela ukazuje na važnost očuvanja pčela i nihov značaj za celo čovečanstvo.
"Pčele su jedan od najvažniji oprašivača, podržavaju poljoprivredu, raznolikost i doprinose ublažavanju klimatskih pormena", rekla je slovenačka ministarka i navela da je u maju prošle godine u Slovenije u sardnji sa organizacijom FAO na Brdu kod Kranja organizovana međunarodna minarska konferencija o značaju pčela na kojoj su učetvovali predstavnici 18 zemalja sa svih kontinenata.
Zahvalila je Srbiji i ministru Nedimoviću na podršci toj incijativi Slovenije i prisustvu na prošlogodišnjoj konferenciji kojom je prvi put obeležen Svetski dan pčela.
"Raduje me to što Srbija naglašava značaj pčela i pčelarstva", rekla je Pivec i dodala da postoji izuzetno dobra saradnja između između pčelarskih saveza Slovenije i Srbije.
Navela je da je slovenačka vlada upravo ove nedelje pripremila i potvrdila akcioni plan sa mnogim aktivnostima do 2022. kada je reč o očuvanju pčela.
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović rekao je da država za pčelare u Srbiji izdvojima oko sedam miliona evra, da njih muče iste problemi kao i sve pčelare na svetu, a to su sve veće zagađenje prirode i trovanje pčela.
(Kurir.rs/Tanjug)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore