VEĆA ZAŠTITA UGROŽENIH GRAĐANA: Izvršitelji mogu da uzmu trećinu plate
Limiti Zbog duga do 5.000 evra nema više oduzimanja stana, a od najniže penzije prinudno može da se naplati jedna desetina primanja, predviđa nov Zakon o izvršenju
Zbog dugova manjih od 5.000 evra za komunalije izvršitelji neće moći da plene i prodaju kuće i stanove dužnika, radnicima s prosečnim primanjima neće smeti mesečno da skidaju više od trećine plate, dok će penzionerima sa najnižim primanjima moći da odbiju najviše jednu desetinu penzije!
Ovo su najznačajnije novine koje donosi Nacrt izmena Zakona o izvršenju i obezbeđenju, koje je Ministarstvo pravde stavilo na javnu raspravu, a koja će trajati do 28. maja.
- Kao jedna od najvažnijih novina jeste ona koja predviđa da se jedina nepokretnost fizičkog lica ne može prodati radi namirenja potraživanja iz komunalnih i srodnih usluga ukoliko je potraživanje manje od 5.000 evra - istaknuto je u obrazloženju nacrta zakona koji je predložila ministarka Nela Kuburović.
U dokumentu se precizira i da su znatno uvećani pragovi zarada, plata i penzija, odnosno iznosi koji su zaštićeni od mogućnosti izvršenja, "čime će se sprečiti da izvršenje ugrozi osnovne potrebe za život izvršnog dužnika". Predloženo je, naime, da izvršitelji više ne mogu prilikom prinudne naplate da uzimaju dve trećine zarade i penzije dužniku, odnosno polovinu kada su u pitanju minimalni prihodi.
Kada je u pitanju plata, izvršenje će moći da se sprovede samo do polovine primanja koja su iznad republičkog proseka, odnosno do njihove trećine kada su u pitanju prosečna primanja, dok dužnicima koji primaju minimalac sme da se skine do četvrtine plate. Na primeru februarske prosečne plate od 52.426 dinara od prinudnog izvršenja nije zaštićen iznos od 17.475 dinara, dok bi od februarskog minimalca od 24.848 dinara izvršitelji mogli da uzmu najviše 6.212 dinara.
Kada su u pitanju penzije, novi zakon dozvoliće izvršenje samo do njene trećine, odnosno do četvrtine kada je reč o iznosu koji ne prelazi prosečnu penziju. Penzionerima koji primaju minimalne penzije, moći će da bude prinudno naplaćena samo desetina. Na primeru februarske prosečne penzije od 26.335 dinara, izvršitelji bi najviše mogli da skinu 6.583 dinara, dok bi od minimalnog penzionerskog čeka, koji iznosi 14.338 dinara, najviše mogli da naplate 1.433 dinara.
Iz Ministarstva pravde potvrdili su za Kurir da nov zakon neće imati retroaktivno dejstvo i dodali da je cilj izmena "unapređenje pravne sigurnosti, predvidivosti i jednakosti u našem pravnom sistemu".
(Kurir/Sanja Đorđević)
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro