POPLAVE U REGIONU, SVUDA BORBA S NEPOGODOM: Kataklizma u Bosni, Srbija na udaru
Vanredna situacija je proglašena u Banjaluci i Sanskom Mostu, gde je voda probila nasipe, a gradonačelnik Banjaluke proglasio je vanredno stanje u šest naselja uz vodotok Vrbanje i nizvodno od ušća ove reke u Vrbas
Vanredna situacija usled bujica i poplava nastupila je u Bosni i Hercegovini, dok je u Hrvatskoj situacija malo blaža. Najkritičnija područja su Teslić, Žepča i Zavidovica, školska nastava je u tom delu obustavljena. Hrvatska strahuje od Kostajnice, gde vodostaj Une raste u proseku četri do pet centimetara po satu i vodostaja na reci Sunje, koja je izašla iz korita.
U Srbiji je stanje zasad podnošljivo, međutim, sve službe i timovi su pripravni za udarni talas koji se očekuje u narednih 48 sati.
Kiša koja danima pada prouzrokovala je poplave na severu i u centralnim delovima Bosne, a građani prijavljuju probleme u snabdevanju vodom i strujom, prenose lokalni mediji.
Na području opštine Teslić proglašena je vanredna situacija jer su se izlile sve reke na tom području. Zbog vode i odrona nije moguće putovati prema Doboju i Banjaluci.
Vanredna situacija je proglašena u Banjaluci i Sanskom Mostu, gde je voda probila nasipe, a gradonačelnik Banjaluke proglasio je vanrednu situaciju u šest naselja uz vodotok Vrbanje i nizvodno od ušća ove reke u Vrbas.
Gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković upozorio je da je stanje u tom kraju teško i neizvesno jer se izlila reka Sana. Vodostaj te reke dostigao je nivo od 460 centimetara.
- Hidrološka situacija u Republici Srpskoj juče ujutru bila je nešto bolja u odnosu na prethodni dan - potvrdili su iz entitetske civilne zaštite.
Vetar je jakim olujnim udarima proteklih dana pravio probleme u Zagrebu, a predstavnici lokalnih vlasti i meteorolozi tvrde da nema mesta panici, ali da je situacija veoma ozbiljna.
Najkritičnije je u Kostajnici, koja je i prošle godine bila poplavljena, dok opasnost preti i od odrona. Meštani pokušavaju da se odbrane postavljanjem barijera u dužini od jednog kilometra u nižim delovima grada, tik uz reku Unu. Vodostaj Une u Kostajnici je u ponedeljak u 18 časova bio 351 centimetar i uvedene su redovne mere odbrane od poplave, a juče ujutru u osam sati izmereno je 812 centimetara, odnosno Una je rasla u proseku četiri do pet centimetara po satu.
Što se tiče vodostaja reke Save u Sisku, beleži se porast od desetak centimetara na sat, ali još nisu uvedene redovne mere.
Zbog velikih dotoka reke Une, na reci Savi kod Jasenovca danas se očekuje uvođenje vanrednih mera.
Prema trenutnim prognozama, ne očekuje se značajniji dotok reke Save iz Slovenije, gde je vodostaj kod Zagreba juče u sedam sati iznosio 189 centimetara.
- Zbog uticaja i velikih dotoka reke Une, za područje Jasenovca, na deonicama uz reku Savu, očekuje se uvođenje redovnih mera odbrane od poplava tokom sutrašnjeg dana - saopštile su "Hrvatske vode".
Igor Mirović, predsednik vojvođanske vlade i komandant pokrajinskog štaba za vanredne situacije, rekao je da su sve službe i javna vodoprivredna preduzeća u Vojvodini u punoj pripravnosti za delovanje u sprečavanju eventualnih posledica koje bi mogle biti prouzokovane zbog najavljenih obilnih padavina.
Na području Beograda je u toku noći i jučerašnjeg dana palo između 14 i 18 litara kiše po metru kvadratnom, što je u granicama prognoziranih vrednosti i u skladu sa upozorenjem koje je izdao Republički hidrometeorološki zavod.
Kurir.rs/ Branka Travica
Foto.rs/ Beta, Tanjug
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega