Nadzor Centralna banka sprovešće sveobuhvatnu kontrolu primene Zakona o konverziji stambenih kredita iz švajcarskog franka u evro zbog pritužbi građana da banke pokušavaju ponovo da ih obmanu

Narodna banka Srbije sprovešće sveobuhvatnu kontrolu primene Zakona o konverziji stambenih kredita iz švajcarskog franka u evro, pri čemu će uzeti u obzir i sve pritužbe građana na rad banaka, poručili su za Kurir iz centralne banke.


Ovu odluku NBS, koju vodi guvernerka Jorgovanka Tabaković, donela je nakon pritužbi građana zaduženih u švajcarskoj valuti da im pojedine banke nude ugovore o konverziji sa čak tri različite kamate, zovu ih telefonom umesto da im dostave nacrt ugovora, zakazuju termine za sastanke u kratkom roku, pa čak traže i da klijent prihvati da potpisivanjem ugovora o konverziji više nema nikakvih potraživanja od banke, a o čemu je Kurir nedavno pisao. Podsetimo, zakon predviđa da se konverzija radi po kamatama koje su u ponudi za stambene kredite u evrima važile 31. marta ove godine. Istovremeno, kamate ne smeju da budu više od 3,4 odsto plus šestomesečni euribor za varijabilne, odnosno četiri odsto za fiksne kamatne stope.

1003shutterstock-381659908.jpg
Foto: Shutterstock


U NBS priznaju da su dobijali žalbe građana na banke u vezi sa konverzijom stambenih kredita iz švajcaraca u evro i da su im, bez obzira na to što ne mogu da se mešaju u započete sudske sporove, dali savete i pojasnili značenje pojedinih odredaba Zakona o konveziji.
- Građanima smo precizno objasnili koja su ovlašćenja NBS u pogledu kontrole primene Zakona o konverziji jer je taj zakon jasno propisao u kom postupku se kontroliše njegova primena. Po Zakonu o bankama, NBS ima mnogo šira ovlašćenja nego u postupku po pritužbi. Na osnovu Zakona o bankama, ako NBS utvrdi nepravilnosti, može bankama da naloži otklanjanje nepravilnosti prema svim korisnicima (za razliku od postupka po pritužbi), što može da uključi i izmenu njenih akata, odnosno ugovora, kao i da izrekne novčanu kaznu koja se određuje u određenom procentu od prihoda banke - kažu u NBS i dodaju da će sprovesti sveobuhvatnu kontrolu primene Zakona o konverziji, pri čemu će uzeti u obzir i sve pritužbe građana.

Udruženje banaka
Radimo po zakonu


U Udruženju banaka Srbije tvrde da konverziju stambenih kredita iz švajcaraca u evro banke rade u skladu sa Zakonom o konverziji. Priznaju da banke klijentima zakazuju termine za sastanke, ali tvrde da to rade u korist klijenata da ne bi trošili vreme na čekanje u redovima. Ističu da je postupak kalkulacije novih kreditnih uslova složen i da, u zavisnosti od broja klijenata, traje različito i naglašavaju da su neke banke još prošle nedelje klijentima poslale ponude o konverziji, dok će druge to učiniti narednih dana.
- U ponudi za konverziju kredita indeksiranih u švajcarskim francima, svaka banka će ponuditi kamatu koju bi dotični klijent dobio u toj banci na dan 31. marta ove godine, kako je predviđeno zakonom. U slučaju da je na taj dan banka u ponudi imala kredite u evrima sa višom kamatnom stopom, primeniće stopu koju je predvideo Zakon o konverziji, a ona iznosi 3,4 odsto - kažu u UBS.


Kako banke obmanjuju klijente
- zovu ih telefonom umesto da im pošalju nacrt ugovora
- zakazuju termin za sastanak u kratkom roku iako klijent ima rok od 30 dana da se izjasni o predlogu
- traže da klijent potpiše da posle konverzije nema više nikakvih potraživanja od banke
- ista banka nudi klijentima različite kamate

činjenice
- 5. maja stupio je na snagu Zakon o konverziji kredita u švajcarcima u evro
- 30 dana banka ima rok da dostavi klijentu nacrt ugovora o konverziji
- 30 dana je rok da se klijent izjasni o ponudi banke
- 3,4% plus šestomesečni euribor maksimalna je kamata za varijabilne, a četiri odsto za fiksne kamatne stope

Brojka
130 miliona evra koštaće banke konverzija

Kurir.rs/ Slavica Tomčić
Foto: Profimedia, Shutterstock