Sedi, jedan! Učenici su rešavali kombinovani test, bio im je težak zadatak s kinetičkom i potencijalnom energijom, a nisu znali ni u kom veku su otkriveni penicilin i parna mašina

Dan posle skandala i curenja testova iz matematike, osmaci su juče rešavanjem zadataka iz istorije, hemije, geografije, biologije i fizike, to jest kombinovanog testa, nastavili polaganje prijemnog ispita. Skoro svi budući srednjoškolci su se ozbiljno obrukali - nisu znali kada je Srbija stekla nezavisnost, ali ni kojim oblastima pripadaju određene srpske planine!


Nakon izlaska s polaganja mnogi su test ocenili kao lagan, ali bilo je i onih đaka koji su uzvikivali: "Bilo je preteško!". Osmake nisu namučili samo Zlatibor, Jastrebac i Rtanj, masovno su se preznojavali zbog kišne gliste, kinetičke i potencijalne energije. Pomučili su se i da pogode kada su otkriveni parna mašina, štamparija i penicilin! Neki nisu znali ni na kojoj temperaturi voda ledi, a na kojoj ključa. Pojedini nisu mogli da se sete formule za kalcijum oksid i kalcijum hidroksid, a dosta njih nije znalo da li je prestupna godina na dve ili na četiri godine.

djaci-marina.jpg
Marina Lopičić 
foto: Marina Lopičić

L. N., učenica OŠ "Drinka Pavlović", kaže da je zadatak s kinetičkom i potencijalnom energijom bio težak, ali i da su joj problem predstavljale planine u Srbiji.
- Trebalo je da povežemo koje planine se nalaze u kojim planinskim oblastima. Bilo je teško pitanje i za kišnu glistu, na koji način one vrše oplodnju. Mnogi drugari su pogrešili i da pogode kom veku pripada 765. godina pre nove ere, a neki nisu znali ni koji je bio uzrok balkanskih ratova - priča ona.
Njena vršnjakinja J. D. dobacuje da su bila teška i pojedina pitanja iz istorije:
- Imali smo da povežemo u kom veku su otkriveni parna mašina, prvi štampač i penicilin. Imali smo ponuđen tekst, kao i da pogodimo na koji kongres se odnosi nezavisnost Srbije, rešenje je Berlinski kongres, a masovno smo odgovarali da je Bečki.


Učenik M. D. zaboravio je na kojoj temperaturi voda ledi, a na kojoj ključa. Za M. V. celokupan test je bio težak, posebno zadatak iz fizike.
- Imali smo primere na osnovu kojih je trebalo da zaokružimo da li je to tačno ili ne. Da li metal dobro provodi struju, da li destilovana voda provodi struju, da li vazduh provodi struju i da li je guma dobar provodnik, na tom pitanju sam pogrešila. Bio mi je težak zadatak i s metalnom rešetkom. Pogrešila sam i kod pitanja na kom kongresu je Srbija dobila nezavisnost - kaže ona.
Njenog druga R. V. posebno je zbunila kišna glista, ali i atomi i joni.


Brojke
2 sata traje polaganje prijemnog ispita
20 zadataka osmaci imaju na svakom testu
50 bodova najmanje neophodno je za rangiranje pri upisu

Model polaganja loš
Za dve godine elektronski prijemni

Ministar prosvete Mladen Šarčević juče je uoči polaganja kombinovanog testa obišao Osnovnu školu "Vuk Karadžić" i rekao da smatra da je test bezbedan. Ministar je naglasio da je sadašnji model polaganja mature loš i da će biti zamenjen najkasnije do 2021. godine, kada će biti uvedeno elektronsko polaganje mature.
- Deca koja počnu po jednom modelu ne mogu u toku školovanja da menjaju model, to je princip. Zato ćemo za dve godine da uvedemo novi sistem koji meri znanje - istakao je Šarčević.

Biće teško
Danas matematika


Testom iz matematike, koji će budući srednjoškolci rešavati danas od devet do 11 časova, biće završeno polaganje male mature. Oko 69.595 osmaka polagalo je srpski jezik i kombinovani test, a slobodnih mesta u srednjim školama ima oko 76.000. Očekuje se da preliminarni rezultati budu objavljeni 21. juna. Inače, zbog skandala koji je izbio zbog curenja testa iz matematike, učenici završnog razreda osnovne škole smatraju da će današnji test biti izuzetno težak.

Pod stresom
Odlaganje nas poremetilo

Mnogi svršeni osnovci rekli su da je objavljivanje rešenja bilo stresno za njih, ali da ih je posebno poremetilo to što je ispit iz matematike, koji je trebalo da rade u utorak, odložen za danas.
- Neki su uplatili letovanje i sada zbog toga moraju da otkažu put zato što oni nisu sposobni da sačuvaju testove - kažu oni. Neki učenici su stava da mala matura, odnosno polaganje, treba da se poništi, a da se upis obavi na osnovu uspeha iz škole, dok ima i onih koji smatraju da nema potrebe da se bilo šta poništava. Na većinu je neprijatan događaj i dodatni stres, kako kažu, uticao da lošije urade test.
- Mnogi su se usredsredili na krađu umesto na polaganje, što je pogrešno - poručio je L. V.


Činjenice
- na osnovu uspeha na završnom ispitu kandidat može da osvoji najviše 40 bodova
- najviše 60 bodova na osnovu opšteg uspeha od šestog do osmog razreda
- na testu iz srpskog jezika i matematike moguće je osvojiti po 13 bodova
- 14 bodova se najviše može osvojiti na kombinovanom testu


Kurir.rs/ Mina Branković
Foto: Profimedia, Marina Lopičić

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: