ZNAMO IH PO VATRENOJ PROSLAVI BOŽIĆA, A EVO KO SU ZAPRAVO SRBI IZ DŽEKSONA: Prave najbolji hleb u Americi, uče najmlađe srpskoj kulturi, tradiciji, običajima, a zbog njih se komšije Irci i Nemci deklarišu kao Srbi i prelaze u pravoslavlje
U ovom gradu nalazi se i crkva Sv. Save, najstarija srpska pravoslavna crkva na tlu Amerike (sagrađena 1894), koju je osnovao i sagradio prvi srpski monah koji je rođen na ovom kontinentu, Sveti Sevastijan Džeksonski, koji je kanonizovan pre četiri godine
O Srbima iz kalifornijskog gradića Džeksona znamo ponajviše po onom nadaleko čuvenoj i “vatrenoj” proslavi pravoslavnog Božića. Svi, dakako, pamtimo snimke na kojima kolona džipova zauzima busiju na sred glavne gradske ulice, dok iz njih izlaze ljudi naoružani “dugim cevima”.
Sledi kanonada iz svog raspoloživog oružja, a paljba se prekida samo da bi se eventualno promenile patrone ili uzelo rezervno oružje iz automobila. Prošle godine specijalni gost na njihovom slavlju bio je generalni menadžer Sakramento Kingsa i proslavljeni srpski košarkaš Vlade Divac.
Ekipa banjalučke Alternativne televizije je zapucala na lice mesta, u Kaliforniju, i otkrila da se iza te pomalo pežorativne i banalne slike “prangijanja” krije jedna sjajna zajednica naših zemljaka koja je ponosna na svoje poreklo i tradiciju, koje čuva već više od 150 godina.
U gradu koji su u vreme Zlatne groznice na Aljasci osnovali srpski i italijanski doseljenici nalazi se i crkva Svetog Save, najstarija srpska pravoslavna crkva na tlu Amerike (sagrađena 1894), koju je osnovao i sagradio prvi srpski monah koji je rođen na ovom kontinentu, Sveti Sevastijan Džeksonski, koga je Sveti Sinod kanonizovao pre četiri godine.
U Džeksonu se pravi i najbolji hleb u Americi, pogađate, upravo u pekari jednog Srbina.
Najpoznatiji filmski kauboj svih vremena, Džon Vejn, često je dolazio i odsedao u lokalnom hotelu Nacional, koji, naravno, drže Srbi. Upravo su vlasnici tog hotela i organizatori letnjeg kampa za srpsku i decu iz mešovitih brakova, tokom koga najmlađi imaju prilike da nauče nešto više o kulturi, jeziku i tradiciji njihovih predaka.
U lokalnoj crkvi Svetog Save čuvaju se tragovi, fotografije i zapisi o tome kako su lokalni Srbi svojevremeno kao dobrovoljci otišli na Solunski Front, da pomognu svojoj braći na putu povratka u okupiranu otadžbinu.
A o tome koliko su Srbi kao zajednica poštovani govori da je nekoliko Iraca i Nemaca i njihovih porodica, između ostalih zamenik lokalnog šerifa, prešli u pravoslavlje i danas se deklarišu kao Srbi.
(Kurir.rs/Alternativna televizija, Serbian times)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega