Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković podsetila je na konferenciji ministara na Samitu Zapadnog Balkana u okviru Berlinskog procesa da je MUP više puta dobio priznanja za međunarodnu policijsku saradnju i pohvale za humani pristup policijskih službenika tokom migrantske krize.

03.jpg
MUP Srbije 

Ona je danas na samitu u Poznanju poručila da će Srbija nastaviti da bude pouzdan i kredibilan međunarodni partner i u narednom periodu.

05.jpg
MUP Srbije 

"Srbija ispunjava sve standarde u pogledu zaštite ljudskih prava migranata. Sa druge strane jasno je da upravljanje migracijama predstavlja bezbednosni izazov, koji je pokazao i nepredvidivost i veliku dinamiku, zbog čega je naš prioritet sprečavanje krijumčarenja migranata, njihove radne i seksualne eksploatacije, ali i stvaranje uspešnog mehanizma povratka migranata kojima nije odobren zahtev za azil", rekla je Popović Ivković.

Ona je podsetila da je Srbija u prethodnom periodu, a nakon gašenja takozvane Zapadnobalkanske rute, imala pritisak migranata koji se može uporediti sa periodom kada je kriza bila na vrhuncu i kada je više od milion migranata prošlo kroz Srbiju.

04.jpg
MUP Srbije 

S druge strane, kako je navela, u pokušaju nezakonitog prelaska državne granice u prvoj polovini ove godine sprečeno je 6.012 osoba, kao i da se na teritoriji naše države trenutno nalazi oko 3.100 migranata.

Državna sekretarka je poručila da Srbija nastavlja da jača svoje kapacitete, kako bi odgovorila na eventualne buduće izazove.

Biljana Popović Ivković upoznala je ministre unutrašnjih poslova više zemalja regiona i drugih sa argumentima Srbije protiv ponovnog razmatranja zahteva takozvanog Kosova za članstvo u Interpolu.

Ona je ukazala da Priština sarađuje sa Interpolom preko UNMIK-a još od 2002. godine, iako to uporno negira, što jasno pokazuje da joj za policijsku saradnju i borbu protiv kriminala nije potrebno članstvo u toj organizaciji.

Takođe je predočila svojim sagovornicima da bi takozvano Kosovo prijem u tu policijsku organizaciju iskoristilo da bi primenilo već korišćen recept pritisaka i ucena protiv Srba na Kosovu i Metohiji.

Međunarodno pravo i pravda su glavni argumenti kojima se Srbija bori protiv zahteva takozvanog Kosova za prijem u članstvo najveće međunarodne policijske organizacije, istakla je državni sekretar MUP-a Srbije, te dodala da bi prijem takozvanog Kosova bio presedan sa nesagledivim posledicama, između ostalog, i po same države članice Interpola.

"Srbija doprinosi politici povratka koja će biti definisana na nivou Evropske unije i pozdravlja napore koji se sprovode u okviru ERRIN mreže na nivou Evropske unije. Naša država će, shodno statusu posmatrača u ovoj mreži, aktivno davati svoj doprinos i razmenjivati informacije od značaja za politiku vraćanja migranata", rekla je državnna sekretarka.

(Kurir.rs/Tanjug)