ŽIVOT U GRČKOJ VRAĆA SE U NORMALU POSLE STRAVIČNE OLUJE: Jedni se kupaju, drugi beže u Srbiju
Čišćenje Voda i struja stigli u većinu grčkih letovališta, plaže su očišćene, ali bez ležaljki i suncobrana, komunalci čiste naselja, ali je deo uplašenih turista odlučio da prekine odmor
Stanje posle olujnog nevremena koje je pre tri dana zadesilo poluostrvo Halkidiki u Grčkoj i koje je odnelo sedam života, dok je oko 120 povređeno, među kojima i sedam državljana Srbije, polako se vraća u normalu, iako još uvek ima manjih mesta u kojima nema struje i vode.
Devojčica puštena kući
Trinaestogodišnja devojčica iz Srbije, koja je zbog povrede glave bila zadržava na posmatranju u bolnici u Solunu, u četvrtak uveče je puštena kući i oseća se dobro, kao i ostalih šestoro turista iz Srbije koji su u nevremenu zadobili lakše povrede u vidu ogrebotina.
Kako za Kurir tvrdi Aleksandar Seničić iz Asocijacije turističkih agencija Srbije (Juta) situacija u grčkim letovalištima se polako stabilizuje, plaže su očišćene, a komunalne službe raščišćavaju posledice nevremena.
- Struja je došla u najvećim mestima, a tamo gde još uvek nije, doneti su generatori kod pumpi za vodu u hotelima, pa počinje i snabdevanje vodom. Do kraja dana trebalo bi da sve bude normalno. Komunalne službe raščišćavaju teren, plaže su očišćene. Iako na plažama nema suncobrana i ležaljki, ljude to ne sprečava da se kupaju i sunčaju na peškirima. Zasad deluje da će se za dan-dva sve stabilizovati - naveo je juče Seničić.
Prekidaju odmore
On dodaje da ipak ima turista koji su odlučili da prekinu letovanje, ali ne mogu očekivati da im agencije nadoknade štetu.
- Svi naši turisti su dobro, a devojčica koja je bila u bolnici zbog lakše povrede glave otpuštena je u četvrtak uveče. Ipak, ima i onih koji su odlučili da se vrate u Srbiju. Oni nemaju pravo ni na kakvu nadoknadu, jer je to viša sila i grčki hotelijeri ne žele da vrate novac agencijama. Oni koji imaju štetu na automobilu koji ima kasko osiguranje moraju to da prijave policiji i da uzmu zvanični zapisnik kako bi po povratku u Srbiju mogli da naplate obeštećenje. Ukoliko je potrebno šlepovanje vozila, najbolje je da pozovu broj sa polise osiguranja i raspitaju se na koji način da vozilo transportuju nazad - ističe Seničić.
Putnici koji se tek spremaju da otputuju trebalo bi da se raspitaju u agenciji da li je smeštaj koji su uplatili u redu.
- Ako postoji neki problem sa smeštajem koji su turisti platili, biće im ponuđen alternativni smeštaj, jer tako predviđa zakon - objašnjava Seničić.
Suzana Panić iz Beograda, koja je s porodicom odsela u mestu Nikiti i bila svedok nevremena, ispričala je da je kiša počela da pada dok su bili na šetalištu i da je, dok su večerali, u restoranu iznenada nestalo struje i počela snažna grmljavina, a potom i da duva jak vetar.
- Na putu do smeštaja uhvatio nas je još jači pljusak, a vetar je bukvalno nosio sve pred sobom. Po dolasku u apartman nestalo je struje u celom mestu - rekla je Suzana Pantić i dodala da je stanje sada normalno.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Profimedia
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod