PREDLOG ZAKONA O AGENCIJSKOM ZAPOŠLJAVANJU: Radnici na lizing da zaborave na bolovanje!
Osim manjih zarada, zaposleni u agencijama biće iznajmljivani na određeno vreme drugim firmama i tako stalno biti u opasnosti od otkaza kad im istekne ugovor, a neće imati ni pravo na štrajk
Radnici zaposleni u agenciji za zapošljavanje, pa privremeno iznajmljeni drugoj firmi po ugovoru na određeno vreme, po svemu sudeći neće smeti da idu na bolovanje, jer novi zakon o agencijskom zapošljavanju, čiji je predlog Vlada Srbije usvojila prošle nedelje, neće moći da ih zaštiti od otkaza, smatraju predstavnici sindikata.
Osim što neće smeti da "boluju" i što će imati manje zarade, ovim radnicima preti i opasnost od otkaza čim prestane potreba za njihovim angažmanom u nekoj kompaniji, a agencija ne uspe odmah da im obezbedi novi posao u drugoj firmi.
Imaće manje zarade
Zbog svega ovoga, kao i odredbe koja dozvoljava da poslodavac može u svom preduzeću da ima 100 odsto zaposlenih koji su iznajmljeni na lizing od agencije, a u kojoj su zaposleni za stalno, sindikati nisu aminovali ovaj predlog zakona o agencijskom zapošljavanju.
- Uvredljiva je sama činjenica da zakon govori o tome da neko zapošljava ljude da bi ih iznajmljivao da rade za druge. Ali smo pristali da učestvujemo u izradi zakona da bismo zaštitili oko 70.000 radnika koji sada rade preko agencija bez ikakve zakonske zaštite. Pokušavali smo da poboljšamo predložena rešenja i neki pomaci su napravljeni, poput mogućnosti da se organizuje sindikat u agencijama, kao i da firme mogu da angažuju do 10 odsto zaposlenih preko agencije. Ali je ovo potrto drugim kombinacijama koje kažu da firma može da iznajmi i 100 odsto zaposlenih ako su oni zaposleni za stalno u agenciji - kaže Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Iako bi, prema predlogu zakona, radniku koji je zaposlen na neodređeno u agenciji, a za čijim angažovanjem je prestala potreba u nekoj firmi, platu trebalo da isplaćuje agencija do novog angažmana, postoji opasnost da mu vlasnik agencije da otkaz kako mu ne bi plaćao dok sedi besposlen ili da ga ucenjuje da sam sebi uplaćuje doprinose za zdravstveno i penziono osiguranje za period do novog angažmana.
Okačeni o klin
- Ako agencija ima gde da ih zaposli na drugo mesto, neće im dati otkaz, a ko ne bude imala, onda lagano može da ih otpusti, jer je za agencije ovaj zakon važniji od Zakona o radu. Onaj ko bude išao na bolovanje sigurno više neće raditi ni u toj agenciji, niti u toj firmi u kojoj je bio privremeno angažovan. Radnici će biti kao okačeni o klin, pa da ih uzimaju kad im trebaju, a kad im ne trebaju, onda su na ulici. Nemaju nikakvu sigurnost - objašnjava Orbović i dodaje da radnici zakonom nisu dobili ništa, već su samo agencije dobile pravo da ih legalno zapošljavaju i otpuštaju.
Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike nismo dobili odgovore u vezi sa ovim zakonom, ali je ministar Zoran Đorđević ranije izjavio da smatra da je zakon na strani radnika.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Profimedia
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore