NAUČITE I UZMITE OGROMNE PARE! KAKO POSTATI LOBISTA U SRBIJI: Prođeš obuku, a onda možeš da vrbuješ funkcionere, EVO KOJIM METODAMA!
Kodeks ponašanja! Poslanici ili ministri moraju da saslušaju lobistu, ali od njega ne smeju da prime apsolutno nikakvu naknadu, propisuje zakon koji je juče stupio na snagu
Zakon o lobiranju, koji je usvojen prošlog novembra, juče je počeo da se primenjuje, tako da zainteresovani budući lobisti mogu da se prijavljuju za obuku Agenciji za borbu protiv korupcije.
Polaganje obuke je jedan od osnovnih uslova za sticanje statusa lobiste i upis u Registar lobista, nakon čega je otvoren legalan put za kontaktiranje i ubeđivanje državnih funkcionera da izmene ili donesu neki od državnih propisa.
Naime, prema zakonu, lobiranje je aktivnost kojom se vrši uticaj na organe vlasti (lobirana lica) u postupku donošenja zakona, drugih propisa i opštih akata radi ostvarivanja interesa korisnika lobiranja. Lobirana lica tako mogu biti narodni poslanici, odbornici, ministri i drugi funkcioneri na republičkom i lokalnom nivou, uključujući direktore javnih preduzeća i drugih državnih institucija i organa.
Korisnik lobiranja može biti fizičko ili pravno lice u čijem interesu se vrši lobiranje i s kojim lobista sklapa ugovor o lobiranju. Ovaj ugovor pored cilja lobiranja mora da sadrži i iznos naknade za lobiranje. Sa druge strane, lobirano lice, to jest državni funkcioner dužan je da primi i sasluša lobistu koji mu se obrati, ali ne sme da primi apsolutno nikakvu naknadu. Naime, svi učesnici u postupku lobiranja moraju da poštuju Kodeks ponašanja, koji, između ostalog, nalaže da lobista na lobirano lice može da utiče isključivo pružajući dokaze, informacije i argumente u vezi sa svrhom lobiranja.
- Lobista u toku lobiranja ne sme da vrši nedozvoljen i neprimeren uticaj na lobirano lice, ne sme ni da nudi niti da daje lobiranom licu, a lobirano lice ne sme da zahteva niti da primi nikakvu materijalnu ili drugu korist - propisano je Kodeksom.
Takođe, lobirano lice ne sme da daje obećanja o ishodu lobiranja, a lobista ne sme da zahteva informacije o ishodu lobiranja.
Sve nadležnosti u vezi sa sprovođenjem Zakona o lobiranju - od obuke, izdavanja sertifikata, vođenja registra, preko izrade pravilnika, do kontrolisanja rada u praksi, kako lobista, tako i lobiranih lica ima Agencija za borbu protiv korupcije.
Direktor ove agencije Dragan Sikimić očekuje da poslanici, ministri i drugi bez zadrške prijavljuju svoje kontakte s lobistima, a dužni su to da urade u roku od 15 dana.
- Radi jačanja integriteta donosioca opštih akata i poverenja građana u institucije, očekujem da će prijavljivati te kontakte, jer to pravi razliku između pokušaja ostvarivanja zakonitog interesa određene strane i korupcije kao krivičnog dela - poručio je Sikimić.
Kurir.rs/Sanja Đorđević Foto: Profimedia
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega