BEOGRAD - Pošto nije postignut sporazum na Socijalno-ekonomskom savetu, Vlada Srbije će, na predlog Ministarstva rada i Ministarstvo finansija, doneti odluku da minimalna cena rada za 2020. godinu bude 172,54 po radnom satu, rekla je Tanjugu državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Bojana Stanić.

Sednica Vlade Srbije na čijem dnevnom redu je utvrđivanje vrednosti minimalca za 2020. godini biće održana danas.

Zaposleni koji rade puno radno vreme, u mesecu koji ima 22 radna dana, ostvariće zaradu od 32.092 dinara, kaže Stanić.

"Povećanje minimalne cene rada od 11,1 odsto je najveće unazad deset godina i zaista smatramo da će doprineti boljem standardu naših državljana", kaže ona i dodaje da je Ministarstvo finansija učinilo sve da rastereti poslodavce.

Tako će biti smanjena stopu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca za 0,5 odsto, a sa druge strane povećan je neoporezivi iznos zarade za 1.000 dinara, sa 15.300 na 16.300 dinara.

"Sve to će doprineti kako boljem standardu naših zaposlenih tako i rasterećenju poslodavaca", zaključuje ona.

Stanić kaže da će poslodavci koji okasne sa isplatama zarada za rad u ovoj godini pa ih prenesu u sledeću godinu morati da poštuju novu minimalnu cenu rada. "Povećanje minimalne cene rada automatski će povećati i sve zarade kod onih poslodavaca koji minimalac koriste kao polaznu osnovu ", kaže ona.

Na pitanje na koliko se radnika u Srbiji odnosi minimalac, ona kaže da je to jako teško reći.

novac-pare-novcanik-isplata-foto-stefan-jokic-.jpg
Foto: Stefan Jokić/Ilustracija

"Minimalna cena rada bi trebalo da bude izuzetak a ne pravilo, nažalost naši poslodavci to tako ne shvataju", ističe ona i dodaje da isplati minimalca morao da prethodi opšti akt poslodavca koji to predviđa.

Ona naglašava da ako minimalna cena rada nije predviđena kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu - onda poslodavac ne može da je isplaćuje.

"Neophodno je i da u samom ugovoru o radu postoji saglasnost zaposlenog da mu se u slučaju poremećaja u radu poslodavca isplaćuje minimalna cena rada", kaže ona i dodaje da poslodavac na šest meseci mora da obaveštava reprezentativni sindikat da li su prestali uslovi zbog kojih je uvedena minimalna cena rada.

(Kurir.rs/Tanjug)