DECA UBIJAJU, I TO SVE ČEŠĆE! Eksperti nemaju dilemu, krivična granica za vršnjačko nasilje mora da se pomeri! Sklonost ka TEŠKIM DELIMA IMAJU VEĆ SA 11 GODINA!
Starosnu granicu za krivičnu odgovornost treba spustiti sa 14 na 12 ili 10 godina, jer je sve evidentnije da se sklonost ka kriminalu pojavljuje kod izuzetno mladih osoba, tvrde stručnjaci
Starosnu granicu za krivičnu odgovornost dece treba spustiti sa 14 na 12 ili 10 godina, a potrebno je raditi i na edukaciji roditelja. To su neki od načina na koje bi se zaustavio talas vršnjačkog nasilja, koji već danima potresa Srbiju. Podrazumeva se da država treba hitno da reaguje i da je potrebno sistemsko rešenje, kažu sagovornici Kurira.
Vršnjačko nasilje među decom i mladima kulminiralo je u Novom Kneževcu kada je četvoro braće, od kojih su dvojica maloletna, prošle nedelje pretukli do smrti Martina Barnu (17). Nesrećni mladić preminuo je od pucanja jetre jer je krvnički udaran u stomak. Kakao je Kurir pisao, uhapšeni tinejdžerima idoli su bili glavni junaci filma „Rane“, kriminalci Švaba i Pinki.
Klinci zapalili prosjaka
Advokat Nebojša Perović kaže za Kurir da treba slediti rešenja pravosudnih sistema pojedinih zapadnih zemalja jer je sve evidentnije da se sklonost ka vršenju krivičnih dela pojavljuje kod dece koja imaju 11, 12 i 13 godina.
- Granicu za krivičnu odgovornost sa 14 godina, koliko je sad, treba spustiti na 12 ili 10 godina. Pored ovog užasnog slučaja u Novom Kneževcu, imamo i skorašnji slučaj kada su mlađa maloletna lica zapalila prosjaka... Ukazujem i da posebna odeljenja sudova koji procesuiraju starije maloletnike uglavnom izriču kao kazne stroži nadzor roditelja, sudski ukor i druge blaže kazne, koje kod određenih lica ne daju rezultata u socijalizaciji. Takođe, osnovno obrazovanje je obavezno, pa ni nastavnici i uprava škole ne mogu ništa deci koja vrše nasilje - kaže Perović za Kurir.
Njegov kolega Nebojša Milosavljević ukazuje da je Srbija jedna od retkih zemalja u kojima je starosna granica ispod koje deca ne mogu da odgovaraju za svoja dela pred zakonom 14 godina.
- Svuda u svetu je ta starosna granica niža i uglavnom je 10 godina. U Francuskoj, recimo, ne postoji granica, dok je najniža u američkoj državi Luizijani i iznosi šest godina. U Engleskoj su, na primer, desetogodišnjaci dobili visoku kaznu zatvora jer su vezali za šine trogodišnje dete, koje je zatim pregazio voz. Kasnije je tu presudu potvrdio i sud u Strazburu. Ovoj pojavi vršnjačkog nasilja treba da stanemo na put i treba razmišljati u pravcu spuštanja starosne granice, naročito kada se radi o teškim krivičnim delima - kaže Milosavljević za Kurir i dodaje da je uključivanje sociologa i psihologa u procene obavezno.
Ključ je prevencija
Dečji psiholog Ana Janković kaže za Kurir da je ključ u prevenciji, kao i da još u predškolskom uzrastu može da se vidi da li je dete agresivno i destruktivno i da počne da se radi na rešavanju problema zajedno s roditeljima.
- Sistem mora da prepozna i ponudi pomoć kako bismo pomogli porodici i sprečili katastrofalne ispade. Porast vršnjačkog nasilja je evidentan, ali pored odgovornosti porodice i škole, postoji i uticaj interneta, ali i filmova i crtanih filmova, koji su potpuno agresivni. Mladima se u najranijem uzrastu šalje poruka da agresivno rešavaju svoje probleme - kaže Jankovićeva i savetuje da se deca bave sportom kako bi izbacili višak energije.
Kurir.rs/Jelena Pronić Foto: privatna arhiva
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega