EPS - najveći investitor u ekologiju
Energetski sektor i „Elektroprivreda Srbije“ su najveći investitor u projekte zaštite životne sredine u Srbiji, a izgradnjom vetroparka i solarne elektrane EPS ulazi u nove projekte obnovljivih izvora energije, rekao je Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike na otvaranju sajmova energetike, ekologije i pametnih tehnologija u Beogradu.
- Proteklih nekoliko godina samo EPS je uložio oko 300 miliona evra u projekte zaštite životne sredine, pre svega u rešavanje pitanja praškastog zagađenja i denitrifikacije. Krenuli smo i u odsumporavanje i u ovom trenutku se realizuje projekat vredan gotovo 170 miliona evra u TENT A, a ugovaramo finansiranje sličnog projekta i za TENT B – rekao je Antić.
Ministar je istakao da EPS nastavlja krupnim koracima koji će dovesti do toga da na svim blokovima koji su planirani da nastave rad nakon 2023. godine ima elektro filtere, rešenu denitrifikaciju i rešeno odsumporavanje dimnih gasova.
- Time činimo krupan iskorak kako bi se unapredila životna sredina u Srbiji. To je naš prioritet i naše strateško opredeljenje – rekao je Antić.
On je dodao da energetski sektor zajedno sa resorom životne sredine predstavlja lokomotivu koja održivi razvoj i životnu sredinu stavlja u prvi plan i da Srbija uporno radi na popravljanju energetskog miksa. Tako je u proteklih nekoliko godina na mrežu priključeno oko 500 megavata novih kapaciteta koji koriste obnovljive izvore energije.
- EPS kao najveća energetska kompanija u regionu ulazi u projekte iz obnovljivih izvora energije. Vetropark Kostolac snage 66 megavata biće prvi EPS-ov veliki projekat iz novih izvora obnovljive energije, a planiramo da EPS u narednih nekoliko godina gradi najveći solarni park od 100 megavata u Kostolcu – rekao je Antić.
Gradnja vetroparka u Kostolcu je pionirski poduhvat za EPS u toj oblasti.
- Ta investicija je vredna oko 100 miliona evra i najbolji je dokaz da hvatamo korak sa svetskim trendovima u nameri da EPS bude i ostane ozbiljan konkurent i na međunarodnom tržištu. Pored toga, prateći strateški pravac Srbije koji je definisan u nacionalnim dokumentima EPS planira i realizuje projekte kojim će, pre svega unaprediti kvalitet vazduha. Ta ulaganja EPS-a doneće do 2025. smanjenje emisija sumpor-dioksida 90 odsto, azotnih oksida 45 odsto i praškastih materija 95 odsto - rekao je Savo Bezmarević, izvršni direktor za proizvodnju električne energije u JP EPS.
Na otvaranju manifestacija na Beogradskom sajmu, Goran Trivan, ministar zaštite životne sredine rekao je da danas svako razume koliko je važna životna sredina, ali da se nažalost ne ponašaju svi u skladu sa tim i ocenio da Srbija ima rezultate i da krupnim koracima ide napred u oblasti zaštite životne sredine.
Međunarodni sajmovi energetike, zaštite životne sredine i prirodnih resursa (Ecofair) i pametnih tehnologija (iSEC) okupili su predstavnike više od 100 domaćih i inostranih kompanija, institucija i organizacija iz dvadesetak zemalja. Nastup „Elektroprivrede Srbije“ na sajmu energetike, koji traje od 2. do 4. oktobra upotpuniće inženjeri i stručnjaci predstavljanjem najznačajnijih projekata kompanije.
Kurir.rs
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila