ŽESTOKI UDARI NA ČUVENOG PISCA: Srbomrsci bi da se Handkeu oduzme Nobel i to zbog Srbije
Austrijski pisac Peter Handke, dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za književnost, našao se na žestokom udaru širom sveta, i to zbog njegove ljubavi prema Srbiji i Srbima.
Naime, iz Amerike, Bosne i Hercegovine, ali i s Kosova isprozivali su Handkea, a neki su zatražili i da se opozove odluka da mu se dodeli Nobel, za šta je na internetu pokrenuta i peticija.
Burno
Kao razlog za to navode njegovu podršku bivšem predsedniku Jugoslavije Slobodanu Miloševiću, zatim to što navodno širi mržnju i opravdava zločine, a zameraju mu čak i to što je bio protiv bombardovanja Srbije 1999.
Među prvima se oglasila Munira Subašić, predsednica udruženja „Majke Srebrenice“, koja je istakla da će zatražiti oduzimanje nagrade Handkeu.
- Čovek koji je branio balkanske krvnike ne može dobiti tu nagradu. Žalosno je što je ovako važna nagrada dodeljena negatoru genocida u Srebrenici - navela je ona.
Američki PEN centar izrazio je žaljenje zbog dodele Nobelove nagrade Handkeu, ocenivši da književna zajednica zaslužuje bolje od tog izbora.
- Iznenađeni smo izborom pisca koji je svojim javnim glasom potkopavao istorijsku istinu i ponudio javno suknjištvo počiniocima genocida, poput bivšeg srpskog predsednika Slobodana Miloševića i lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića - navela je predsednica PEN Amerike Dženifer Igan.
Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić najavio je da će naredne sedmice Švedskoj akademiji nauka i Nobelovom komitetu biti poslato protestno pismo zbog nagrade za Handkea. On je još rekao da je siguran da je onaj ko je utemeljio nagradu imao u vidu ljude koji donose i šire mir, a ne, kako se izrazio, likove poput Handkea, „koji šire mržnju i negiraju zločine i genocid zasnovan na etničkoj ili verskoj mržnji“. Bošnjački član Predsedništva BiH Šefik Džaferović je ovu dodelu nagrade ocenio kao „sramnu i skandaloznu“.
Protestno pismo
Prava histerija nastala je i na Kosovu, gde su se oglasili tamošnji predsednik Hašim Tači, doskorašnji šef diplomatije Bedžet Pacoli, njihova ambasadorka u Americi Vljora Čitaku... Pacoli mu zamera što se usprotivio NATO bombardovanju Srbije 1999.
- Handke je podržao balkanskog kasapina Miloševića i usprotivio se humanitarnoj intervenciji NATO da se zaustavi genocid. Šteta - napisao je Pacoli.
Kurir.rs / Kristina Vasković
Foto: Marina Lopičić
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore