Privatni izvršitelji krenuli u naplatu dugova
BEOGRAD - Otkako je usvojen zakon o izvršenju i obezbeđenju u Srbiji je počelo da radi svega 59 privatnih izvršitelja, a predviđeno je da ih bude 334. Prvi predmeti već su im podeljeni, najviše od "Telekoma" u Beogradu, a u Novom Sadu od "Srbijagasa". Njihov posao je da u što kraćem roku izvrše sudsku presudu.
U Kraljevu su počela da rade četiri izvršitelja. Prva su im se obratila javna preduzeća Toplana, Vodovod i Čistoća. Predmete dobijaju podjednako, za sada ih imaju po stotinak i to su uglavnom dugovanja više od 50.000 dinara, prenosi RTS.
Radenko Rakonjac, izvršitelj iz Kraljeva, kaže da je cilj da se na najbezbolniji način dođe do naplate. "Pokušavamo da izbegnemo prinudna sredstva naplate - popise, plenidbe, zaplene. To je donekle i naš cilj, da za prvih petnaestak dana pokušamo da na taj način obezbedimo što veći priliv sredstava za poverioca", navodi Rakonjac.
Primaran posao privatnih izvršitelja je naplata potraživanja komunalnih preduzeća prema građanima koji nisu redovne platiše. Izvršenja sprovode na pokretnoj i nepokretnoj imovini, mogu da je popisuju i plene.
Građani ne odobravaju ovaj vid naplate i smatraju da neće doneti ništa dobro.
U Beogradskom vodovodu kažu da nemaju problema prilikom naplate svojih usluga koja iznosi oko 96 procenata. Najredovnije platiše su im penzioneri.
"Beogradski vodovod je u prethodnom periodu ostvario dobru komunikaciju sa izvršiteljima i za sada smo dogovorili da će se predmeti ravnomerno raspoređivati na sve izvršitelje i očekujemo u narednom periodu dobru i uspešnu saradnju", ističe Zdenka Anđelković iz Beogradskog vodovoda.
Zakon predviđa da na 25.000 stanovnika radi po jedna kancelarija privatnog izvršitelja. U zemljama Evropske unije sudske presude se izvršavaju u roku od 20 dana, dok je prosek izvršenja kod nas duži od dve godine.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)