Oko 250.000 srpskih vojnika, ranjenika i srpskih izbeglica iz Albanske golgote u Velikom ratu 1916. godine spasli su italijanski mornari koji su ih svojim ratnim - vojnim, ali i ribarskim brodovima prebacili na italijansku obalu Jadranskog mora, dok su na Krf saveznici direktno prebacili samo mali broj, tvrdi dr Radmila Mila Mihajlović, srpska novinarka zaposlena na TV RAI, koja je otkrila jedinu arhivsku građu o tom događaju, trominutni film i fotografije akcije spasavanja.

0906.jpg
Foto: NJEGOVIC DRNDAK JOVAN

- Stotinu godina se verovalo da su srpsku vojsku spasli saveznici prebacivanjem na Krf i pričalo se o spasonosnoj lađi francuskoj, a cela priča je istorijski falsifikat koji je izgrađen na političkim osnovama posle Prvog svetskog rata. Italijani su se 3. decembra 1915. sreli sa srpskom vojskom, koja je bila u Fijeriju u Albaniji. Svakodnevno je umiralo po 100 Srba, a bez uputstva saveznika, Italijanima su bile vezane ruke i mogli su samo da sede i gledaju, pa su vršili pritisak na svoju vladu da nešto preduzme. Komandantu rezervnih trupa srpske vojske, pukovniku Ristiću, 5. januara 1916. stigao je telegram od generala Bertotija, komandanta italijanskih snaga u Albaniji, u kom ga obaveštava da je Italija naredila da se momentalno krene u spasavanje srpskih regruta i u kom ga moli da pomogne da se trupe što pre prebace do Valone i odatle u Italiju. Do 18. januara 1916. sve rezervne trupe, svi regruti srpske vojske i civili, više od 200.000 njih, iz Albanije je prebačeno u Italiju, a posle njih je počelo prebacivanja i regularne vojske u Bari i druga italijanska mesta na jadranskoj obali - tvrdi Mihajlovićeva i dodaje da su saveznički brodovi stigli u Albaniju tek početkom februara, kada je tamo ostao samo mali broj srpske vojske.

0908.jpg
Foto: NJEGOVIC DRNDAK JOVAN

Trominutni film i fotografije prikazane su u sredu uveče u Muzeju PTT u Beogradu, a tom prilikom Mihajlovićeva je održala predavanje o spasavanju srpske vojske u Velikom ratu.

- Ispravljena je istorijska nepravda prema Italiji. Suočavamo se s falsifikovanom istorijom, jer se posle Prvog svetskog rata i specifičnih istorijskih okolnosti u Kraljevini Jugoslaviji moralo izmisliti ko nas je spasao. Kreirano je da je francuska lađa spasla srpsku vojsku, a Italijane niko ne pominje - ističe Mihajlovićeva, koja je pokrenula inicijativu da se u znak zahvalnosti Italiji do kraja godine izda serija poštanskih maraka s fotografijama akcije spasavanja srpske vojske.

0903.jpg
Foto: Printscreen

Istoričar Momčilo Pavlović, Institut za savremenu istoriju

TAČNO JE, A ZBOG SPORA OKO ISTRE ISTINA GURNUTA U STRANU

Činjenica da je srpsku vojsku i narod 1916. iz Albanije spasla italijanska mornarica, kako tvrdi istoričar prof. dr Momčilo Pavlović, naučni savetnik u Institutu za savremenu istoriju, poznata je istoričarima.

- Tačno je da su Italijani prevezli sve te ratnike svojim brodovima u dogovoru s drugim saveznicima jer su njihovi brodovi bili bliži. Onaj ko je ovo hteo da zna, znao je. Računa se da je italijanska mornarica iz Albanije evakuisala oko 250.000 srpskih vojnika i civila u Italiju i Tunis. To je bila bitka s vremenom jer je austrougarska vojska već bila zauzela Drač i sve druge veće luke na Jadranu - objašnjava Pavlović i dodaje da u međuratnoj istoriji Kraljevina SHS nije imala dobre odnose s Italijanima zbog sporova oko granice u Istri, pa je ta istorijska istina gurnuta u stranu.

Kurir.rs / Slavica Tomčić

Foto: NJEGOVIC DRNDAK JOVAN