SRPSKE PORODICE NA MALTI I DALJE U PROBLEMU: Samo želimo da naša deca budu sa nama!
Dvadeset dvoje dece, među kojima su i deca porodica iz Srbije, nemaju pravo da više borave u Malti. Država Malta odbija dalji boravak za dvadeset dvoje dece, među kojima ima i dece od dve godine.
Razlog za odbijanje boravišne dozvole je taj što roditelji dece nemaju dovoljne prihode, koji su zakonom propisani. Porodice koje potiču iz trećih zemalja, država koje nisu članice EU, moraju da zarađuju najmanje 19.000 evra godišnje, plus 3.800 evra za svako dete. Ova suma ne uključuje bonuse ili prekovremeni rad.
Administrator Fejsbuk grupe Roditelji na Malti, Darko Zdravković kaže da se situacija nije promenila.
- Ništa se nije popravilo. Nisu svi shvatili suštinu. Spomenuto je dvadeset dvoje dece jer su oni odbijeni u ovom trenutku i ističemo da nama ne trebaju donacije kao humanitarna pomoć, već da se ljudima stavi do znanja da, ako su deca problem, onda neka se ni naše aplikacije ne prihvataju prvog dana. Ne bih voleo da smo samo podobni da plaćamo takse i poreze, a većina smo porodični ljudi i logično je da želimo da i naše porodice budu ovde sa nama – rekao je Zdravković.
Kaže da njegova deca nemaju taj problem, ali da smatraju svu decu iz bivše Jugoslavije na Malti kao da su njihova.
- Možda mi sad nemamo problem, ali niko ne garantuje da i mi sutra nećemo imati. Trudimo se srcem da taj problem dugoročno rešimo za sve naše porodice – rekao je gospodin Zdravković.
Dodaje da je svaki samohrani roditelj posebno upečatljiv i ističe da ne bi nikoga mogao posebno da izdvoji jer svako ima svoju muku i razlog zašto je došao tamo.
Srbija Malti uputila molbu za odlaganje odluke o srpskoj deci
Ministarstvo spoljnih poslova je preko Ambasade Republike Srbije u Rimu, koja na nerezidencijalnoj osnovi pokriva Maltu, upoznato sa sve učestalijim žalbama naših državljana koji borave i rade u Republici Malti, na tretman porodica sa maloletnom decom "zbog nedovoljnih prihoda na godišnjem nivou". Reč je o unutrašnjim propisima Malte koji se odnose na državljane svih država koje nisu članice EU, a koji su u nadležnosti organa zaduženog za izdavanje boravišnih dozvola – Identity Malta.
Ministarstvo spoljnih poslova je od nadležnih malteških organa zatražilo hitno obaveštenje o propisima kojima je regulisan boravak na Malti, kao i o proceduri neophodnoj za regulisanje ovih pitanja, te informacije o eventualnim mogućnostima za prevazilaženje nastalih problema.
Imajući u vidu kompleksnost ovog pitanja, Ministarstvo spoljnih poslova je ranije već iniciralo konzularne konsultacije sa Maltom kako bi se ovo, ali i druga pitanja, sa malteškom stranom razmotrila i pronašlo rešenje. Ova inicijativa je prihvaćena, pa su konzularne konsultacije zakazane za 27. januar 2020. godine.
Ministarstvo spoljnih poslova je uputilo molbu malteškim organima vlasti da razmotre mogućnost odlaganja donošenja odluka u vezi sa ovim pitanjima do obavljanja konzularnih konsultacija i rešavanja problema.
Na rešavanju ovog pitanja angažovan je i počasni konzul Republike Srbije na Malti.
Večeras sastanak sa bivšom predsednicom
Srbi na Malti održaće večeras sastanak sa bivšom predsednicom Malte Mari-Luiz Koleiro Precom u vezi njihove trenutne situacije.
(Kurir.rs/Srbija danas)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega