KARAĐORĐEVIĆI NAS PAPRENO KOŠTAJU: Za dvor plaćeno čak 274 miliona!
Basnoslovno: Samo 2019. godine ukupno za održavanje kompleksa na Dedinju izdvojeno 62 miliona dinara novca poreskih obveznika, a zanimljivo je da je čak 29.619.892, skoro polovina te svote, spiskano na plate zaposlenih
Za održavanje luksuznog Dvorskog kompleksa na Dedinju, u kojem živi Aleksandar Karađorđević sa svojom porodicom, Ministarstvo kulture je za prethodnih pet godina izdvojilo ukupno 274 miliona dinara, odnosno vrtoglavih 2,3 miliona evra!
Samo 2019. u ove svrhe je izdvojeno 62 miliona dinara novca poreskih obveznika, a zanimljivo je da je čak 29.619.892, odnosno skoro polovina te sume, spiskano na plate zaposlenih.
Država vlasnik
Naime, Dvorski kompleks koji se sastoji od parka, Kraljevskog dvora, Belog dvora i dvorske Crkve Svetog Andreja Prvozvanog, zvanično se nalazi u državnom vlasništvu, ali je od 2001. dat Karađorđevićima na korišćenje.
Do 2004. Karađorđevići su finansirali kompleks, koji se prostire na 135 hektara, u kojem žive, ali je nakon toga to preuzela država.
U prethodnih pet godina troškovi su samo rasli, pa je tako, prema podacima Ministarstva kulture, 2015. u ove svrhe potrošeno 34 miliona dinara, 2016. je iz javne kase izdvojeno 42 miliona, dok je 2017. duplo više nego samo dve godine ranije. Dato je 68 miliona. Ista tolika suma je potrošena i naredne, 2018. godine.
Paprene su i plate zaposlenih. Kako kažu u Ministarstvu kulture, u okviru Dvorskog kompleksa na Dedinju, zaposleno je 30 osoba, a za njihove plate 2019. je izdvojeno 29.619.892 dinara, a 2018. čak 38.095.420.
Dragan Dobrašinović iz NVO Koalicija za nadzor javnih finansija kaže za Kurir da je cena održavanja kompleksa visoka i da bi Karađorđevići svojim kontaktima i organizovanjem različitih manifestacija trebalo da pomognu državi u njegovom finansiranju.
Baš skupo
- Taj objekat je od značaja za srpsku istoriju, kulturu, ali i budućnost. Nije problem što država ulaže u taj objekat, ali bi i Karađorđevići mogli da se potrude i manifestacijama, prijemima i humanitarnim događajima pomognu državi da se taj objekat lakše izdržava. Takođe, s obzirom na ulaganja države, ali i istorijsku ulogu Karađorđevića, oni su u obavezi da se ponašaju odgovorno - zaključuje Dobrašinović.
U PR službi Karađorđevića su poručili da ne žele da komentarišu svrsishodnost troškova Dvorskog kompleksa.
Kurir.rs/ Ružica Kantar Foto: Zorana Jevtić, Marina Lopičić
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore