KURIR TV VUČIĆ OBIŠAO RADOVE NA INFEKTIVNOJ: Rasulo, ništa nije rađeno od 1926! 100 godina niko ništa nije obnavljao
Medicinarima ćemo povećati plate i sledeće godine, rekao je predsednik
BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas radove na izgradnji i rekonstrukciji Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije.
Vučić je u pratnji ministra zdravlja Zlatibora Lončara i zamenika gradonačelnika Gorana Vesića obišao radove na Infektivnoj koja je ogoljena do cigle, a radovi su u punom jeku.
- Rasulo! Ništa nije rađeno od 1926. godine. Sto godina niko ništa nije obnavljao, stolarija je iz 1926. Pacijenti su se s pravom ljutili a ovde treba da je najčistije - rekao je Vučić dodajući da je u ovu kliniku odnosno samo u građevinske radove uloženo 5 miliona evra. On je dodao i da se nešto malo uradilo osamdesetih ali da je to sve.
On je dodao da će naredne godine klinika zasijati punim sjajem a da će biti potrebno još novca za mašine, najsavremenije uređaje i opremu kao i za desetak lekara i dvadesetak medicinskih sestara koliko je neophodno ovoj klinici.
- Najružnija i u najtežem stanju zgrada gde smo pružali usluge najtežim pacijentima, evo vidite stolariju iz 1926. To ne možete ni da očistite ni da prefarbate - rekao je Vučić dodajući da se u ovaj objekat ulaže 5 miliona evra a sve se to radi u okviru "velikog spremanja" u zdravstvu.
On je dodao da posle KC Niš i velelepnog Kliničkog centra koji niče u blizini Infektivne, na redu su KC Kragujevac i KC Novi Sad. On je podsetio da je završeno Dečje odeljenje u Zemunskoj bolnici.
- Ja nisam bio ali ljudi kažu da je velelepno - dodao je Vučić.
Predsednik je rekao da se sve ovo radi kako bi naša deca i naši stari imali pristojno lečenje, lečenje kakvo zaslužuju.
"Za lečenje dece 10 puta više nego 2012, lično zovem ministra"
Odgovarajući na pitanja novinara, predsednik je rekao i da ne prihvata kritike da Srbija donira novac drugim državama, a da ne ulaže dovoljno u nabavku lekova za multipla sklerozu i retke bolesti, kao i za bolesnu decu, ističući da se sada ulaže desetostruko više nego pre 2012. godine.
"Ne prihvatam kritiku da neko ne može da pomogne deci, a naša podrška je desetostruka veća i moj apel je da bude još veća i da se pomogne većem broju ljudi", rekao je Vučić i dodao da se danas ulože deset ili dvadeset puta više u lečenje multipla skleroze.
On je rekao da je važno da se pokuša da se pronađe rešenje za svako dete i čoveka i dodao da na dnevnom nivou, kada se nešto pojavi na internetu, i lično zove ministra zdravlja i moli da se detetu pomogne.
Odgovarajući na pitanje novinara kako je odlučeno da je prioritet države da donira oko 30 miliona evra drugim državama, u odnosu na lečenje bolesnih u Srbiji, Vučić je rekao da je ponosan na to što je Srbija pomogla Republici Srpskoj.
Podsetimo, radovi su započeti 17. januara a tri zgrade koje pripadaju Infektivnoj klinici biće obnovljene do marta naredne godine. U drugoj fazi projekta planirana je izgradnja još jednog objekta, a za to će, prema najavama, biti izdvojeno 15 miliona evra. Postojeće tri zgrade stacionara, koje će dobiti novi izgled, izgrađene su 1926. godine. To je jedina civilna infektološka ustanova na teritoriji grada Beograda i okoline i pokriva oko tri miliona stanovnika.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar objasnio je potrebu za kompletnom obnovom i time što je zgrada imala veoma lošu izolaciju, dotrajale cevi, pa je, uprkos krečenjima i stalnim radovima, voda "probijala". Infektivna klinika tokom radova nije prestajala sa radom.
Klinika ima 154 postelje i godišnje se u njoj bolnički leči više od 2.500 pacijenata, a ima i oko 40.000 pregleda godišnje. O pacijentima brinu 132 medicinske sestre i tehničara i 35 lekara.
Radove na klinici su sa predsednikom obišli ministar Lončar, direktor KCS Milika Ašanin, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, zamenik gradonačelnika Goran Vesić, direktor Kancelarije za javna ulaganja Marko Blagojević.
(Kurir.rs/SĐP)
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)