NE NASEDAJTE! NOVA NIGERIJSKA PREVARA PREKO INTERNETA: Nude vam povoljan kredit ako uplatite 300 dolara za obradu zajma
Oprez: Lažna banka iz Nigerije šalje građanima Srbije ponudu za kredit bez obzira na kreditnu sposobnost. Ima primera da su naivni uplatili obradu pa ostali i bez tog novca i bez zajma
Iako na prvi pogled deluje neozbiljno, mnogi građani Srbije postali su žrtve tzv. nigerijske prevare. Pored već poznatog nuđenja nasledstva, ovi muljatori otišli su korak dalje pa sada lakovernim korisnicima društvenih mreža nude i povoljne uslove kreditiranja bez obzira na kreditnu sposobnost.
Oni koji su naseli ostali su bez 300 dolara koje su uplatili prevarantima za navodnu obradu kredita, upozorava za Kurirov Potrošač Dejan Gavrilović, predsednik organizacije potrošača Efektiva.
Poruke preko Fejsbuka
- To je donacija lopovima! Skoro se javila jedna žena koju su prevarili na taj način. U pitanju je bila ponuda neke banke iz Nigerije, navodno daju povoljne kredite bez obzira na kreditnu sposobnost, a od nje su tražili da uplati 300 dolara za obradu kredita. Žena je novac uplatila i nakon dva-tri meseca, kad je shvatila da nije dobila novac, ona je kontaktirala s nama i objasnila nam slučaj. Ona je prevarena i nema koga ni da tuži a taj novac je legao na ko zna koji račun - rekao je Gavrilović.
Muljatori koji stoje iza „nigerijske prevare“ šalju korisnicima Fejsbuka lažne poruke o dobicima na igrama za sreću, dobrotvornim prilozima, poslovnim ponudama, nasleđu imovine i novca preminulih osoba, najčešće daljih rođaka, a izvršenje prevare počinje ubeđivanjem žrtava da unapred uplate određenu svotu, nakon čega će navodno dobiti određeni novčani iznos.
Prevaranti pošalju mejl ili poruku na Fejsbuku na nekoliko hiljada adresa, promene samo ime i prezime i čekaju žrtvu. Lakoverni građani, želeći da zarade veliku svotu novca, nažalost nasedaju i pristaju da pošalju svoje lične podatke i uplate novac, a nakon nekog vremena shvate da su ostali i bez novca i bez obećanog nasledstva.
Gavrilović objašnjava da takvi mejlovi uglavnom dolaze iz zemalja Afrike, kao i da prevrtljivci šalju cirkularni mejl, a da žrtve najčešće biraju na Fejsbuku.
Pokojni ro|ak iz Afrike
- Dobio sam i ja nekoliko puta njihove poruke, oni vide da sam upisan na Fejsbuku pod imenom Dejan Gavrilović, napišu da zastupaju pokojnog Gavrilovića koji je živeo negde u Africi, pa je nastradao i ostavio za sobom pet miliona, a da bi se novac podigao, potrebno je da kontaktiram s njima i uplatim im 1.000 dolara. Tako navlače ljude da im uplate tu sumu i posle toga se više ne jave - naveo je Gavrilović.
On je dodao da u Srbiji, nažalost, ima ljudi koji su naseli na ovu prevaru, kao i da ne postoji način da žrtve povrate svoj novac, te da tu ni policija ne može ništa. - Nikako ne treba nasedati na ove mejlove, posebno ne treba uplaćivati novac - zaključio je on.
Kurir.rs/ Mina Branković Foto: Shutterstock
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega