MASOVNO SE ZATVARAJU PRIVATNE ORDINACIJE I KLINIKE: Lekarima se zabranjuje da rade i privatno
Privatne ordinacije i klinike se zatvaraju masovno jer je doktorima iz državnih institucija zabranjen dopunski rad kako se korona ne bi širila po domovima zdravlja
Privatne klinike se masovno zatvaraju po Srbiji jer je lekarima zabranjen dopunski rad. To znači da ne mogu da rade i u državnim i u privatnim zdravstvenim ustanovama, a to je učinjeno kako bi se sprečilo unošenje korone u domove zdravlja i bolnice širom Srbije.
Ministarstvo zdravlja uputilo je 24. marta svim privatnim klinikama i ordinacijama u Srbiji zabranu „angažovanja zdravstvenih radnika, zdravstvenih saradnika i drugih lica zaposlenih u zdravstvenim ustanovama iz Plana mreže u dopunskom radu“, i to radi „suzbijanja sprečavanja širenja zarazne bolesti kovid-19 i zaštite stanovništva od te bolesti“, kako piše u dokumentu koji je potpisao ministar zdravlja Zlatibor Lončar, a u koji je Kurir imao uvid.
U Nišu su, kako je već rekao 21. marta epidemiolog dr Branislav Tiodorović, dve klinike Kliničkog centra Niš praktično zatvorene. Istovremeno, dr Biljana Natić Ljumović preminula je 25. marta od korone, a istovremeno je radila u niškom Domu zdravlja i na jednoj privatnoj poliklinici, gde joj je pacijentkinja bila žena iz Lugana koja je i donela virus u Niš. Na istoj privatnoj poliklinici radi i plastični hirurg zaposlen u KC Niš, koji je zaražen i kod koga je, nezvanično se saznaje, bila žena iz Lugana. Mnogi odluku o zabrani rada lekarima iz državne prakse u privatnim ordinacijama vide u tome da je u Srbiju, kako su nadležni saopštili, početkom marta ušlo ukupno preko 318.000 naših iz inostranstva, a mnogi od njih posećuju privatnike.
Prof. dr Miljko Ristić, kardiohirurg, pozdravio je odluku Ministarstva zdravlja i rekao da je to uvedeno kako bi zdravstveni radnici bili što manje izloženi kontaminaciji sa potencijalnim prenosiocima koronavirusa.
- To je sve u cilju zaštite zaposlenih lekara i medicinskih sestara i zdravstvenog sistema Srbije - kaže je on.
Dr Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, kaže za Kurir da se ne zna tačan broj zatvorenih klinika i ordinacija, kao i da se zatvaraju i stomatološke ordinacije. Prema statistikama Lekarske komore Srbije, u privatnom sektoru radi oko 3.000 lekara.
Kurir.rs/R. Briza/Foto: T.S., Dokument
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova