KAKO DA SPREČIMO DRUGI TALAS KORONE: Deca i penzioneri u opasnosti od infekcije
Oprez: Ukoliko se mere zabrane kretanja i socijalne izolacije naglo ukinu,
epidemija se može vrati početkom zime, upozoravaju domaći i svetski stručnjaci
Drugi talas epidemije koronavirusom mogao bi da pogodi Srbiju, ali i ceo svet, ukoliko se mere restrikcije kretanja i socijalne izolacije naglo ukinu penzionerima i deci jer je njima oslabljen imunitet i podložni su svakoj infekciji, upozoravaju domaći i strani stručnjaci.
Prof. dr Žarko Ranković, infektolog i član Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19 u Nišu, kaže za Kurir da mere nikako ne bi trebalo odjednom ukidati.
- U izolaciji su nam penzioneri i deca i njihov imunitet je oslabljen. Ukoliko bi naglo izašli iz izolacije, mogli bismo da imamo drugi talas epidemije. Kada bude došao trenutak da se ukidaju mere, onda će penzioneri i deca poslednji da dođu na red - kaže prof. dr Ranković i dodaje da će i dalje, čak kada se sve bude ukinulo, važiti mere obaveznog socijalnog distanciranja i nošenja maski.
Zaravljena kriva
- Kod nas bi trenutna epidemija mogla da traje do 12 nedelja, pošto nismo imali eksponecijalni rast inficiranih, već takozvanu zaravljenu krivu, a to sve produžava. Takozvani rep epidemije mogao bi da se vuče zbog osetljivosti penzionera i dece - objasnio je on.
Govoreći upravo o izvesnosti tog „repa“ dr Predrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba Vlade za borbu protiv korone, kaže da to znači da kada se epidemija ugasi, ostane nam osetljivost starih osoba i dece, a virus se vrati. Može da se desi i na leto, što je ređe, ali sledeće zime, moguće je, to zavisi od virusa.
Opasan povratak
Koliko je sve to ozbiljno, govori i upozorenje šefa Svetske zdravstvene organizacije Tedrosa Adhanoma Gebrejesusa da bi „prevremeno ukidanje mera izolacije uvedenih da bi se zaustavilo širenje novog koronavirusa moglo da dovede do smrtonosnog, ponovnog izbijanja pandemije“.
- Povratak pandemije mogao da bude isto toliko smrtonosan kao njeno prvobitno širenje ako se smanjenje mera ne bude sprovelo na odgovarajući način. Potrebno je da se kontroliše prenos virusa, minimizira rizik, uspostave preventivne mere na radu i drugim posećenim mestima, kontroliše rizik uvezenih slučajeva i konačno ukaže stanovništvu na odgovornost. Svaki pojedinac ima ulogu u suzbijanju pandemije - rekao je Gebrejesus.
Srbija se nalazi u šestoj nedelji epidemije koronavirusa, koju mnogi stručnjaci procenjuju kao najžešću, posle koje sledi stagniranje i opadanje broja inficiranih.
Kurir.rs/ Radmila Briza Foto: Zorana Jevtić, Tanjug/ Dimitrije Nikolić
Prof. dr Žarko Ranković, infektolog i član Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19 u Nišu, kaže za Kurir da mere nikako ne bi trebalo odjednom ukidati
Kompletan tekst OPŠIRNO pročitajte u današnjem štampanom izdanju KURIRA.
U DANAŠNJEM ŠTAMPANOM IZDANJU KURIRA PROČITAJTE:
DIL! N1 I NUNS U SPREZI
Obmanjuju javnost fejk podacima!
UHAPŠEN PRVI ČOVEK GERONTOLOŠKOG CENTRA NIŠ
Nemarom direktora zaražene 144 osobe! Skrivali simptome, dozvoljavali posete
POČELA PRIMENA MERA ZA EKONOMSKI OPORAVAK
Srbija može prva da stane na noge, privrednici jedva čekaju start trke
ĐILASOV SARADNIK NEMA MERE
Ljubiša Dišić izvređao doktora Kona!
Taktika crveno-belih
Kuzmanović, Prijović i Ivanović na skeneru Zvezde!
LJUBOMIR BULAJIĆ ZA KURIR O NOVOJ ULOZI KOJU SPREMA
Igraću kralja Aleksandra Karađorđevića
GLUMAC MIODRAG RADONJIĆ SE ČUVA NA VLASINI
Treniram i šetam po brdima i livadama
Čitajte KURIR!
Kurir.rs/ Radmila Briza Foto: Zorana Jevtić, Tanjug/ Dimitrije Nikolić
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod