Patrijarh Irinej i Dodik o duhovnom jedinstvu srpskog naroda
BEOGRAD - Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik danas su, tokom razgovora u Beogradu, ocenili da je crkva jedna od najvažnijih institucija za jačanje srpskog nacionalnog identiteta.
Republika Srpska će, kako je dogovoreno, svoju odanost patrijarhu i SPC potvrditi i učešćem u rekonstrukciji vile srpskog patrijarha na Dedinju.
Patrijarh Irinej je, posle sastanka, rekao da će se učešćem RS u tom projektu i praktično doživeti jedinstvo srpskog naroda i crkve, koja se u čitavoj svojoj istoriji trudila da poveže srpski narod.
"Predsednik Dodik svojom željom, idejama i misijom učvršćuje vezu srpskog naroda sa ove i one strane Drine i doprinosi da se očuvamo kao narod, a i crkva je ta koju tu misiju pomaže i čini sve da ostanemo jedno, kao što smo bili kroz čitavu našu istoriju", rekao je patrijarh.
Predsednik Dodik je rekao da je sinergija vlasti RS i SPC na veoma visokom nivou, i da se zajednčki osmišljavaju napori da uloga crkve bude što više prisutna u svim genracijama.
"SPC je jedna od vitalno važnih institucija za jačanje identiteta srpskog naroda u celini, jer SPC i srpska pravoslavna vera su najsnažniji deo našeg nacionalnog identiteta. To je nama veoma važno u RS, jer smo u stalnoj političkoj borbi za poziciju i prava srpskog naroda", izjavio je Dodik.
Podsetivši da je u RS u poslednje dve decenije izgrađeno više stotina objekata SPC, Dodik je rekao da je akcent sada stavljen na nastojanja da se kroz sistem školovanja ojača uticaj SPC, a to će biti učinjeno otvaranjem gimnazija u Prijedoru, Banjaluci, Doboju, Bijeljini i Trebinju kojima će upravljati SPC.
Vlasti RS, takođe, planiraju da u blizini crkava pomognu gradnju obdaništa i gerijatrijskih centara, kako bi u duhovnom smislu SPC bila što prisutnija kod najmlađih i najstarijih građana RS.
Dodik je, takođe, upoznao patrijarha o nameri da podrži ideju reditelja Emira Kusturice da se ustanovi međunarodna Andrićeva književna nagrada.
"Naša ideja je da u okviru Andrićevog instituta u Višegradu uspostavimo Andrićevu nagradu sa komisijom koja će određivati kriterijume i pobednike. Nagrada će biti oko 100.000 evra i time želimo da privučemo književnike iz čitavog sveta da učestvuju u borbi za prestiž", rekao je Dodik.
Sastanku su prisustvovali i ministarka za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Željka Cvijanović i ministar finansija Zoran Tegeltija.
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3