Epidemiolog Predrag Kon je na današnjoj konferenciji odgovorio na pitanje koji su kriterijumi za ukidanje mere zabrane kretanja.

- Pad obolevanja, pad broja pacijenata na respiratorima i povećan broj smeštenih u privremene bolnice - kaže Kon.

On je naveo da i sami događaji diktiraju donošenje odluke jer su pred nama praznici koji podrazumevaju okupljanja, a koja mogu biti štetna.

Epidemiolog Predrag Kon rekao je da je popuštanje mera racionalna odluka, koja ne uključuje masovnije okupljanje, takođe je istakao neophodnost postepenog popuštanja mera kao što su dozvoljavanje najstarijima da izlaze tri puta nedeljno i otvaranje zanatskih radnji.

U Republici Srbiji je do 15 časova 21. aprila 2020. godine, registrovano 6890 obolelih od korona virusa, testirano je 45.355 , u poslednja 24 časa 3543 od čega 260 novih slučajeva. Preminulo je 130 ljudi, petoro u poslednja 24 časa. Hospitalizovano je 3.660 ljudi, od čega 101 na respiratoru, dok je 977 njih izlečeno od virusa COVID-19.

tan2020421-153355943-0.jpg
Tanjug/ Andrija Vukelić 

Struka i državni vrh saglasni po pitanju ublažavanja mera

Struka i državni vrh su saglasni po pitanju ublažavanja mera, izjavio je danas epidemilog Predrag Kon. Na pitanje novinara da li je struka zaobiđena u odluci vlasti da "relaksira" mere protiv širenja korone, Kon je rekao da nesaglasnoti nema i da otvaranje zanatnih radnji, skraćenje policijskog časa na sat vremena i šetnje penzionera tri puta nedeljeno struka ne doživljava kao relaksaciju mera. Kon je rekao da će se vremenom mere još više ublažavati jer je, objašnjava, vraćanje u život imperativ.

- Postepeno popuštanje mera struka je odmah prihvatila, a i što se struke tiče mi ne doživljavamo da je bilo šta građanima dato time što su počele da rade neke zanatske radnje. Najbitnije je da smo krenuli sa popuštanjem mera prema starijima, šetnja tri puta nedeljno je racionalno popuštanje, rekao je Kon.

Podseća da mere koje su ublažene i dalje ne podrazumevaju okupljanje građana i apelovao na sve preduzetnike da koriste zaštitnu opremu i dezinfekciona sredstava.

- Druga stvar će biti vraćanje javnog prevoza, vrtića, škola... Mi život moramo da vraćamo, to je imperativ, jer zadržavanje mera podrazumeva ne samo ekonomsko slabljenje, već i slabljenje čitavog društva i pada određenog elana životne radosti, rekao je Kon. Ocenjuje da su mere dale efekte i naveo da je policijski čas osvestio ljude da je važno poštovati mere i slušati struku, inače bismo u veoma kratkom vremenu imali, kaže Kon, oko 100 mrtvih.

(Kurir.rs)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: