SRBI RAZVIJAJU SOFTVER ZA LEČENJE KORONE: Kragujevčani u svetskom vrhu, rade na projektu zajedno sa kolegama sa Harvarda
Naši stručnjaci zajedno s kolegama s Harvarda rade na programu koji će pomagati lekarima procenom razvoja bolesti
Stručnjaci Centra za bioinženjering Univerziteta u Kragujevcu zajedno s kolegama s Harvarda ubrzano razvijaju softver za predviđanje razvoja bolesti kovid-19 kod pacijenata i uskoro se očekuje i njegova primena.
Tim projektom oni su stali rame uz rame sa svetskim naučnicima i doprineće sprečavanju širenja koronavirusa, predviđanju toka bolesti kod novoobolelih pacijenata i u skladu s tim i terapiji koja bi trebalo tada da se uključi da bi lečenje bilo uspešno.
Poziv iz kabineta
Naše stručnjake već su zvali iz kabineta premijerke Srbije Ane Brnabić sa željom da se napravi centralni sistem za celu Srbije, kako bi svi podaci mogli da se slivaju na jedno mesto i koriste.
Prof. dr Nenad Filipović, rektor Univerziteta u Kragujevcu i rukovodilac Centra za bioinženjering u toj visokoobrazovnoj ustanovi, dugo je radio na Harvardu. Odatle je, ističe Filipović za Kurir, i potekla ideja o zajedničkim projektima u vezi s najvažnijim pitanjima u svetu, a danas je to, svakako, koronavirus. - Svi smo sada upregli kapacitete da probamo da pomognemo našim lekarima koji se bore s koronavirusom i da kao inženjeri pokušamo da napravimo softver ili program koji će procenjivati i predviđati razvoj bolesti - kaže naš sagovornik.
Filipović za naš list opisuje kako će primena tog softvera izgledati u praksi. - Kad inficirani dođe u trijažni centar, prvo će mu se raditi rendgenski snimak pluća, potom će mu biti izvađena krv i urađene ostale analize. Ukoliko je ta osoba pozitivna na koronavirus, u zavisnosti od kliničke slike i parametara dijagnostike pristupaće se određivanju mogućeg toka bolesti i terapije. Znamo da ima pacijenata s promenama na plućima koji imaju lakšu kliničku sliku, a isto tako znamo da kad se razvije teška forma bolesti, onda je kasno, možda čak i za respirator - priča prof. dr Filipović.
Prema njegovim rečima, parametri u rezultatima analiza novozaraženog pacijenta vrlo su bitni za kompjuterski program koji simulira dalji razvoj bolesti, pri čemu istovremeno i „uči“ iz parametara prethodnih pacijenata kako se klinička slika razvijala.
Algoritmi predviđaju
- Taj program poseduje algoritme, sam sebe uči i što više pacijenata imamo, on je sve bolji. Potom se indikuje terapija na osnovu procene lekara i omogućava im se da reaguju na vreme. Softver će biti izuzetno koristan i u timu za njegov razvoj su biolozi, hemičari, lekari i druge profesije - objašnjava prof. dr Filipović i dodaje da se odavno tako radi na Harvardu.
Kurir.rs/ Radmila Briza Foto: Beta/Slobodan Miljević
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)