DRAGANA MARKOVIĆ, DIREKTORKA PORESKE UPRAVE, ZA KURIR: Plate od države dosad zatražilo 360.000 privatnika
Mere pomoći privredi: Pored izbora banke za uplatu minimalca za zaposlene, oko 30.000 poslodavaca zatražilo je odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na zarade 240.000 radnika
Više od 360.000 poreskih obveznika dosad je izabralo račun za uplatu bespovratnih novčanih davanja iz republičkog budžeta u iznosu minimalca za zaposlene, dok je oko 30.000 poslodavaca zatražilo odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na zarade za 240.000 radnika, otkriva u intervjuu za Kurir Dragana Marković, direktorka Poreske uprave, govoreći o realizaciji mera Vlade Srbije za pomoć privredi u prevazilaženju krize uzrokovane pandemijom koronavirusa.
- Odmah po donošenju uredbe Vlade Srbije koja se odnosi na mere podrške privredi, od ponedeljka, 13. aprila, omogućili smo poreskim obveznicima koji imaju poslovne račune u više banaka da se na portalu Poreske uprave opredele za poslovnu banku u kojoj će biti otvoren namenski račun na koji će biti uplaćena bespovratna sredstva. Pored toga, omogućili smo obveznicima i da podnose prijave za poreze i doprinose sa iskazanom željom za odlaganje poreza i doprinosa na dan 4. januar 2021, kako je uredbom i propisano.
Kako ide realizacija mera?
- Do ovog trenutka više od 360.000 poreskih obveznika izabralo je poslovnu banku u kojoj će biti otvoren namenski račun, a paralelno sa izborom računa obveznici podnose i PPP PD prijave u kojima iskazuju svoju nameru da koriste pogodnosti iz uredbe. Do ovog trenutka 29.633 poslodavca iskazala su nameru da koriste pogodnosti iz uredbe za 240.003 zaposlena radnika u smislu odlaganja plaćanja. Ukoliko svi ovi poslodavci ispune uslove iz uredbe, oni će odložiti plaćanje poreza i doprinosa na zarade u iznosu od 6.026.553.574 dinara. Privredni subjekt koji nema zaposlene radnike biće identifikovan automatskim putem. Proces podnošenja PPP PD prijava u toku je i ovi brojevi su i dalje u svakodnevnom porastu.
Koja je bila uloga PU u definisanju ovih ekonomskih mera?
- Od dana proglašenja vanrednog stanja bili smo aktivan deo tima Ministarstva finansija u definisanju i predlaganju mera pomoći privredi i posebno u delu tehničke izvodljivosti ekonomskih mera koje se tiču fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja privrednim subjektima u privatnom sektoru. Naša uloga bila je u najvećoj meri usmerena na pronalaženje optimalnog modela realizacije planiranih mera i na taj način smo i preuzeli obavezu kojom su privredni subjekti usmereni na naš portal ePorezi. Preuzeli smo na sebe čak i deo koji se tiče odabira poslovne banke za otvaranje namenskog računa i time izašli u susret svim privrednim subjektima, kao i kolegama iz državne uprave i bankama. Što smo mogli, automatizovali smo, a što nije moglo biti automatizovano, maksimalno smo pojednostavili kako bismo poreskim obveznicima olakšali rad.
Kako je PU, uprkos teškoćama zbog kovida-19, prilagodila poslovanje posle proglašenja vanrednog stanja?
- Kao jedna od ključnih institucija u Republici Srbiji, nastavili smo da funkcionišemo uz minimalni fizički kontakt sa poreskim obveznicima i uz poštovanje svih mera zaštite propisanih od nadležnih institucija. Proaktivan odnos prema promenama, koji već godinama imamo u Poreskoj upravi, došao je do izražaja u punoj meri. Uvođenje elektronskih poreskih prijava započeli smo još 2014, godinu dana kasnije Vlada Srbije usvojila je Program transformacije, čijom realizacijom smo sve poreske prijave iz svoje nadležnosti u potpunosti digitalizovali i preveli u elektronski oblik. Nakon toga uveli smo nove elektronske servise, kao što su eUverenja, potom i elektronskih poreskih sandučića i maksimalnog korišćenja našeg portala ePorezi. Mogu da kažem da su naše ključne aktivnosti u dobroj meri digitalizovane i da sada, tokom trajanja vanrednog stanja, svi možemo od toga da osetimo korist. Za fizičke podneske u celoj Srbiji ostavili smo samo četiri prijemna mesta, dok pisarnice širom zemlje nastavljaju sa radom kroz prijem podnesaka isključivo elektronskim putem.
Kurir.rs/ Sanja Đorđević Foto: Zorana Jevtić
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore