DR KON ZA KURIR O PONAŠANJU POSLE VANREDNOG STANJA: Sad je svako sam odgovoran za zaštitu od smrtonosnog virusa
Oprez: Ostaju vanredne mere u okviru epidemije od posebnog značaja, a time i socijalno distanciranje, nošenje maski i rukavica, zabrana javnog okupljanja, rada škola, pozorišta, bioskopa
U Srbiji će sutra, na Đurđevdan, biti ukinuto vanredno stanje! Međutim, stručnjaci navode da će na snazi ostati određene mere protiv epidemije, a da je lična odgovornost u narednom periodu od presudnog značaja!
- Ako sve bude kako smo planirali, vanredno stanje se ukida na Đurđevdan. U sredu će u Skupštinu stići taj predlog, i pošto bude usvojen i objavljen u Službenom glasniku, stupa na snagu - saopštio je preksinoć predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
A na inicijativu Ministarstva odbrane, Vlada Srbije saglasila se na jučerašnjoj sednici da predsednik i premijerka upute Narodnoj skupštini zajednički predlog za ukidanje vanrednog stanja jer je „došlo je do usporavanja epidemijskog toka kovida-19 i pada intenziteta aktivnosti virusa“, te se ne može smatrati oboljenjem od javno zdravstvenog značaja koje predstavlja opasnost najvišeg stepena rizika. To praktično znači da će već od četvrtka biti ukinut policijski čas, policija i vojska će se povući sa ulica, a kretanje će biti normalizovano. Međutim, dr Predrag Kon, epidemiolog i član kriznog štaba, za Kurir je istakao da na snazi i dalje ostaju vanredne mere u okviru proglašenja epidemije od posebnog značaja, da je država uradila sve što je mogla, ali da je sada presudno važno odgovorno ponašanje svakog od nas ponaosob. - I nakon ukidanja vanrednog stanja ostaće zabrana javnog okupljanja, zabrana rada škola, pozorišta i bioskopa. U gradskom prevozu postojaće obaveza nošenja zaštitne opreme, a za nošenje maski u zatvorenim prostorima kao što su prodavnice i marketi još ćemo videti da li će to biti formulisano kao zabrana. U svakom slučaju, jasna preporuka struke jeste da se te mere poštuju - naglasio je Kon, uz preciziranje da će umesto zabrane kontakata preporuka biti izbegavanje kontakata.
On je naveo da starijima od 65 godina neće biti zabranjeno kretanje, odnosno da za njih neće važiti nikakve posebne mere, već da će sami morati da preuzmu ličnu odgovornost da se zaštite od ovog smrtonosnog virusa. - I dalje ostaju preporuke izbegavanja kontakata i držanja fizičke distance od dva metra. To se odnosi na sve, a posebno na sugrađane starije od 65 godina i hronične bolesnike. Njima neće biti zabranjeno kretanje, ali oni će sami morati da procene gde će se kretati i koliko. Najvažnije je da drže fizičku distancu i obezbede sami sebe. Sada je na njima da procene da li će preduzeti rizik da se zaraze smrtonosnom bolešću. Rizik je mnogo manji nego što je bio, ali je virus i dalje prisutan i s njim moramo naučiti da živimo, bar dok ne bude dostupna vakcina - naveo je i dr Kon i dodao da će krizni štab nastaviti da obaveštava javnost o cirkulaciji virusa kako bi građani mogli da procene kako da se ponašaju u skladu s tim.
Kon je izjavio da je i dalje na snazi karantin od 14 dana prilikom ulaska u Srbiju, ali da će se odluke o tome donositi u skladu sa međunarodnim dogovorima i merama.
Kurir.rs/ Ružica Kantar Foto: Beta/Vlada Srbije/Slobodan Miljević, Zorana Jevtić
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore