DANAS JE DAN MLADOSTI: Evo iz kojeg grada je 1. maja 1945. krenula prva štafeta i ko je napravio!
Titov rođendan proslavljan na današnji dan, 25. maj širom Jugoslavije, slavio se kao Dan mladosti, a ovaj praznik se i danas skromno obeležava u bivšim jugoslovenskim republikama.
Kuću cveća u Beogradu i rodno mesto Kumrovec u Hrvatskoj redovno posećuju svakog 25. maja brojni poštovaoci lika nekadašenjg predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita i ideje socijalizma iz regiona.
Nekada uz taktove pesme "Tito je naše sunce", na stadionu JNA, hiljade dece i mladih igralo je slaveći dan rođenja doživotnog predsednika SFRJ, sada uz istu parolu "Mi smo Titovi i Tito je naš" obilaze njegov grob i rodno mesto prisećajući se nekadašnje države.
Iako je rođen 7. maja, Jugosloveni su verovali da je Titov rođendan 25. maja, a do nesporazuma je došlo, kako je tada objašnjeno, jer je Broz kao mladi komunista u Drugom svetskom ratu koristio lažne dokumente.
Veličanje partije, armije, socijalizma a pre svega uzdizanje Josipa Broza kao vrhovnog vođe tog dana dostizali bi vrhunac.
Sam Tito znao je da podseti da se od rada ne seti da stari, kao i da je narod bez omladine kao što je omladina Jugoslavije nesrećan, pa se na inicijativu slavljenika, od 1957. godine taj dan slavio kao praznik Dan mladosti.
Zaštitni znak tog dana bila je čuvena Štafeta mladosti. Štafeta je na put kretala mesec i po dana pre 25. maja i morala je da prođe kroz sve federativne jedinice Jugoslavije, nošena od strane omladine. Prilikom proslave počasni omladinac ili omladinka štafetu su predavali Titu uz rođendanske čestitke.
Muzej Jugoslavije u Beogradu kao i svake godine na Dan mladosti omogućava danas besplatan ulaz u periodu od 10 do 18 časova. Zbog epidemije virusa korona, za sve posetioce je obavezno nošenje maski, rukavica i održavanje fizičke distance od najmanje dva metra.
Za sprovođenje originalne ideje o kasnijoj Štafeti mladosti, potekle od pančevačke partijske organizacije, za operativca je određen staklarski radnik Mića Josipov sa zadatkom da sa omladinom na čijem je čelu bio Dejan Obradović uspostavi vezu sa Beogradom, odredi trasu i organizuje put štafete, dok je pravljenje palice povereno članovima SKOJ-a u ovdašnjoj fabrici nameštaja „Gaj”. Dizajnom i izradom su se pozabavili Dušan Sel, braća Stefan i Joca Ramljanac, Jani Nađ, Dušan Milenković i Jani Forgo, a umetnički ju je od orahovog drveta izrezbario Geza Sabadoš. Dan uoči praznika gradske ulice su bile „obučene” u parole i poruke Titu, Partiji, Narodnooslobodilačkoj vojsci, bratstvu i jedinstvu, a velikim slovima dominirale su reči „Mir, Sloboda, Rad”.
(Danas, Politika)
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"