MOŽEMO VEROVATI ANALIZAMA: PCR testovi za otkrivanje korone pouzdani su 90 odsto
U jednoj od najvećih laboratorija u Srbiji stručnjaci trenutno koriste austrijske, engleske i korejske molekularne testove
Ne brinite, PCR testovi pouzdani su 90 odsto, a trenutno se u jednoj od najvećih referentnih laboratorija u Srbiji, u Institutu za javno zdravlje Vojvodine u Novom Sadu, koriste austrijski, engleski i korejski.
Ovo za Kurir poručuje prof. dr Ivana Hrnjaković Cvjetković, načelnica Centra za virusologiju te zdravstvene ustanove.
- Za dokazivanje respiratornih virusnih infekcija, u koje spada infekcija novim koronavirusom, testovi izbora su molekularni testovi, od kojih se primenjuje "polymerase chain reaction test", poznat kao PCR. On je među najboljim testovima za dokazivanje akutne infekcije u savremenoj virusološkoj dijagnostici. Na početku infekcije jedini testovi kojima možemo dokazati infekciju jesu izolacija virusa iz bolesničkog uzorka na kulturi ćelija ili dokazivanje virusnog genoma molekularnim testovima. Tu je velika prednost PCR dijagnostike, jer se rezultat dobija za nekoliko časova - objašnjava prof. dr Ivana Hrnjaković Cvjetković.
Nema lažnih rezultata
Ona dodaje da ti testovi ne daju lažno pozitivne rezultate i da pomoću njih može da se detektuje genom virusa koji je prisutan u minimalnim količinama. - Na primer, da bi se virus dokazao elektronskim mikroskopom, u uzorku treba da bude 106 virusnih čestica, dok je za dokazivanje testom PCR potrebno više od 10. Takve testove koristimo tokom ove epidemije i dokazali su da su visokosenzitivni ili osetljivi na prisustvo virusa, a svaki ima pozitivne i negativne kontrole, interne kontrole, koje obezbeđuju da se kontroliše njihova ispravnost i pouzdanost - naglašava ona. Prema rečima prof. dr Hrnjaković Cvjetković, ipak, da bi krajnji rezultat bio pouzdan, od velikog značaja je pravilno uzorkovanje materijala koji će se testirati, ali i procena mesta s kog će se uzorkovati. - Tako, u zavisnosti od kliničke slike pacijenta, uzimaju se brisevi nosa, grla ili, u slučajevima kada se razvije upala pluća, najbolji uzorak je iz donjih delova disajnih puteva. Isto tako, značajni su i uslovi čuvanja i transporta uzorkovanog materijala. Pod uslovom da je uzet pravi materijal, u pravo vreme, da je čuvan i transportovan na odgovarajući način, da je test izveden po protokolu proizvođača, reagensima koji su transportovani i čuvani na propisan način, tada je PCR test pouzdan - naglašava sagovornica Kurira.
Kada se ponavlja
Prof. dr Hrnjaković Cvjetković dodaje da se testiranje mora ponoviti ako uzorak nije zadovoljavajućeg kvaliteta, što se prati preko interne kontrole uzorka. - Savetuje se da se ponovi testiranje pacijenta kome se pogoršala klinička slika, a čiji je prethodni test bio negativan. Ponavljali smo testiranje u kratkom vremenskom intervalu i kod pacijenata koji su bili na lečenju u bolnicama zbog njihovog otpusta kući - završila je ona.
ČINJENICE
- PCR test je pouzdan
- detektuje virus za nekoliko sati
- radi se iz briseva nosa, grla, ali i materijala iz donjih disajnih organa
- vrlo je senzitivan
- može da se ponovi
- neophodno pravilno uzorkovanje materijala za analizu
Kurir.rs/Radmila Briza
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega