Epidemiolog Darija Kisić Tepavčević kaže da se razmatra mogućnost da se ograniči rad klubova, jer se ispostavilo da je noćni provod najveći izvor zaraze virusa korona.

Ona je navela da među obolelima od kovid-19 najviše ima mlađih odraslih osoba.

"Ono o čemu sigurno treba razmisliti i o čemu smo pričali, što će da sledi u nekom narednom periodu je da se ograniči rad klubova, da bi smanjili izlasci do jutra. Ovo je nepopularno, ali se mora. To jeste najveći rasadnik infekcije", rekla je Kisić.

Ona je navela da je to sada najčešći put prenošenja infekcije i da je posebno opasno ukoliko mlađi ljudi, koji odlaze u noćni provod, žive sa hroničnim bolesnicima ili sa starijim osobama.

screenshot-27.jpg
Foto: Printscreen/Pink TV

"Možemo da napravimo veliku tragediju u kući takvim ponašanjem", naglasila je ona.

Upitana da li može da se desi ponovo uvođenje vanrednog stanja, ona je rekla da je ono bilo neophodno u fazi u kojoj je to urađeno, kako bi se ojačao zdravstveni sistem, a da sada nema potrebe za tim.

"Sada smo ojačali zdravstveni sistem, imamo laboratorijske i kadrovske kapacitete i nadamo se da ih nikada nećemo iskoristiti u punom obimu", navela je ona.

Kisić Tepavčević je objasnila da je za sprečavanje širenja koronavirusa ključno da se svako vodi pretpostavkom da ima virus u sebi i da može da zarazi nekoga i da se u skladu sa tim ponaša.

- Početak leta nije period kada očekujemo epidemiju respiratorne infekcije, međutim, vidimo da Kovid-19 ne reaguje tako i da se velikom brzinom širi čim se stvore uslovi za to - rekla je Kisić Tepavčević.

Ona objašnjava da isključivo od našeg ponašanja zavisi tok epidemije.

- Više od 140 osoba koje su juče potvrđene kao pozitivne su sve do juče normalno funkcionisale, kretale se, bile u kontaktu sa drugim ljudima i širili su virus. Zato je važno da se svi ponašamo kao da smo potencijalni rezervoari zaraze - kaže doktorka.

Ona je još jednom ponovila da su efikasne mere - socijalna distanca, nošenje maski u zatvorenom prostoru i pranje ruku.

(Kurir.rs/Tanjug)