STRAŠNE POSLEDICE! BUJICE UNIŠTILE NA HILJADE HEKTARA ZASADA: Trećina malina propala, višemilionske štete zbog poplava!
Voda Reke u zapadnoj Srbiji odnele trećinu zasada „crvenog zlata“, desetkovale rod ranog voća, ali i pokosile povrće, kukuruz, pšenicu i druge ratarske kulture
Stravične poplave koje su ove nedelje pogodile zapadnu Srbiju ne samo da su potopile na stotine kuća i stambenih objekta već su odnele i trećinu zasada malina, desetkovale rod ranog voća, ali i pokosile povrće, kukuruz, pšenicu i druge ratarske kulture.
Agrarni stručnjaci kažu da se šteta u poljoprivredi meri milionima evra, a da će nekim domaćinstvima biti potrebno i nekoliko godina da se od posledica ovih poplava oporave.
Obilne kiše koje su danima padale prouzrokovale su izlivanje brojnih reka u zapadnoj Srbiji. Evakuisano je nekoliko stotina građana, srušeno je više mostova, poplavljeni su putevi, pokrenuta brojna klizišta, a vanredna situacija je proglašena u 15 opština. Najgore je bilo u Ljuboviji, Arilju, Lučanima, Osečini, Kraljevu...
Bez zarade
Vojislav Stanković, agrarni analitičar, kaže za Kurir da se u zapadnom delu Srbije proizvodi najkvalitetnija malina na svetu, ali da će njen rod, zbog obilnih kiša i poplava, ove godine biti desetkovan, a mnoge porodice će ostati bez zarade.
- Trećina najkvalitetnije maline je sigurno propala zbog tek minulih poplava, a to je posebno šteta jer je ove godine, za razliku od prethodnih, situacija na svetskom tržištu povoljna. Manja je ponuda čileanske maline, pa je cena trebalo da bude 250 dinara po kilogramu - objašnjava Stanković i dodaje da je usled kiša, koje su prethodile poplavama, smanjen i rod drugog ranog voća, poput kajsija, jagoda i trešanja, koje su ove godine i lošijeg kvaliteta. Što se tiče ratarskih kultura, Stanković kaže da, srećom, Vojvodina, koja je žitnica Evrope, nije pogođena poplavama.
Nenadoknadivo
- U zapadnoj Srbiji su uglavnom manje parcele, a poljoprivrednici uglavnom proizvode za sopstvene potrebe. Međutim, za njih je to svakako velika šteta, a s obzirom na to da je leto, za nove zasade je mahom kasno, pa bi država svakako trebalo da im pomogne sa stočnom hranom - ocenjuje Stanković i dodaje da je poseban problem i to što bujice nanose kamenje i uništavaju difuznost tla, zbog čega je potrebno i nekoliko godina da se zemljište oporavi. Agroekonomski analitičar Milan Prostran kaže za Kurir da se šteta u poljoprivredi usled poplava meri milionima evra.
- Pored malina i ratarskih kultura, stradala je i već pripremljena stočna hrana, povrtnjaci, plastenici, ali i nešto stoke - kaže Prostran i dodaje da je šteta ogromna, ali da, srećom, još nije kasno da se ponovo zasade silažni i rani hibridni kukuruz, kao i neko povrće, poput paradajza i paprika.
Ružica Kantar
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore