Cepivo je jedina prava zaštita protiv kovida, a prioritet za imunizaciju trebalo
bi da imaju lekari i hronični bolesnici

Vakcinacija je najdelotvorniji i najefikasniji način zaštite stanovništva od koronavirusa i ovu vakcinu bi trebalo primeniti na što većem broju građana, a na listi prioriteta trebalo bi da budu zdravstveni radnici, laboranti i svi oni koji su u velikoj meri izloženi virusom, kao i hronični bolesnici, smatraju sagovornici Kurira.

U Srbiji iz dana u dan raste broj zaraženih, bolnice su pune, a sve veći broj građana, čak i mladih ljudi, gubi bitku sa koronom, te je s toga i vest, koju je u sredu saopštio predsednik Vučić, da bi Srbija već do kraja godine mogla dobiti vakcinu protiv korone izazvala veliku pažnju javnosti.

Virusolog dr Ana Gligić kaže za Kurir da ovaj virus neće jednostavno nestati i da će iz godine u godinu praviti problem ukoliko se stanovništvo ne prokuži.

0804nebojsa-mandic.jpg
Foto: Nebojša Mandić

Odobrenje SZO

- Vakcinu protiv koronavirusa trebalo bi primeniti na što većem broju ljudi, ali bi svakako trebalo napraviti listu prioriteta, i to ne po starosti, jer obolevaju svi, mladi i stari i deca, već po izloženosti virusu. Tu bi na prvom mestu bili laboranti i medicinski radnici, ali, recimo, i zaposleni u javnim službama koji rade sa velikim brojem ljudi, vozači i oni što rade u saobraćaju... - smatra dr Gligić i dodaje: - Oksford je napravio vakcinu i već je isprobava na ljudima. Reč je o genetski modifikovanoj vakcini. Kinezi su takođe napravili vakcinu i testiraju je na vojsci, a iako Rusi rade dosta u tišini, na osnovu prethodnih iskustava, imam dosta poverenja u njih. U svakom slučaju, pored ovih obimnih istraživanja, da bi neka vakcina mogla da se izveze, potrebno je da je odobri SZO. Svaka zemlja može napraviti svoju vakcinu i primeniti je na svom stanovništvu, ali neće svaka dobiti licencu za izvoz - kaže dr Gligić i dodaje da će se o samoj proceduri vakcinacije u Srbiji, obaveznosti vakcinisanja, kao i o prioritetnim grupama više znati kada istraživanja budu završena.

Inače, vakcina se većinski smatra prekretnicom u istoriji čovečanstva, jer je odgovorna za istrebljenje boginja širom sveta i ograničavanje bolesti kao što su polio, male boginje i tetanus. A prof. dr Miljko Ristić, naš najpoznatiji kardiohirurg, kaže za Kurir da je vakcina protiv koronavirusa od ključne važnosti i za srčane bolesnike:

Srčani bolesnici

- Svi bi trebalo da se vakcinišu jer je to jedina prava zaštita protiv virusa. Do sada nije izmišljen nijedan lek koji je efikasan u borbi protiv ovih mikroorganizama. Koronavirus je opasan za pluća i srce, i sigurno je da su srčani pacijenti koji već imaju problema sa kardiovaskularnim sistemom u većem riziku.

Građani o vakcinaciji

Dragan Hijaković (70), taksista: Ko je lud da se ne vakciniše

Ko je lud da se ne vakciniše?! Vakcinisao sam se pre 40 godina, zašto ne bih sada? Jedino ako nije neko muvanje, ali naši iz „Torlaka“ sigurno neće dozvoliti to.

Miljana Vukomanović (26), biolog: Samo da je proverena

Ja sam završila Biološki fakultet, tako da nemam ništa protiv vakcina, naravno ako su prethodno ispitane, da bismo znali šta primamo i šta dajemo deci. Ukoliko je provereno, onda bih se i ja vakcinisala.

Klara Stojanović (20), student: Ako štiti, što da ne

Ako su validne i rade posao za koji su i namenjene, onda bih primila vakcinu, zašto da ne? Ne vidim ništa loše u tome.

Ljubica Blaženski (58): Stare su kvalitetnije

Ranije sam se vakcinisala, ali nisam sigurna da će ova biti istog kvaliteta. Za kratko vreme će biti napravljene, i to mi ne uliva sigurnost.

Kurir / R. Kantar - M. Vujić

Foto: Shutterstock

OIGLEDAJTE BONUS VIDEO:

01:03
KORONA VIRUS KOD DECE: Pedijatar ukazuje na simptome i način lečenja (KURIR TV) Izvor: Kurir TV