Pacijent koji se intubira ima male šanse da preživi!

Tu ocenu izneo je danas dr Ivo Udovičić, komandant VMC Karaburma.

On je objasnio kako se u bolnicama postupa sa pacijentima sa blažom kliničkom slikom.

"Ko ne zahteva kiseoničku potporu, njemu se daju obične maske i dobija do 15 litara. Tako se regulišete protok kiseonika".

Dr Udovičić se zatim osvrnuo na pacijente sa težom slikom.

"Njima 15 litara nije dovoljno. Ako nemamo respirator da tog pacijenta stavimo, on može da strada".

Sledeći korak je stavljanje tog pacijenta respiratorni centar da bi dobio podršku respiratora.

"Kakvu? To odlučuju nadležni", rekao je dr Udović i pojasnio:

"Najlakši oblik je kada imate veliki protok kiseonika, to već ide preko 60-70 litara i stopostotni kiseonik. Ako ni to nije dovoljno, mi se odlučujemo za neinvanzivnu ventilaciju sa 'ful fejs' maskama".

Šta su "ful fejs" maske?

"Celo lice prekrijete sa tom maskom, ima jedan deo koji se spoji sa respiratorom. I šta sad respirator radi? On pomaže pacijentu, on i dalje diše, ali ako ga odvojite od respiratora on će umreti. Morate da podesite respiratore, date podršku u udisaju, date pozitivan pritisak pod maskom koja dovoljno dobro dihtuje da vazduh ne može da curi napolje. Mi određujemo koji pozitivan pritisak aparat daje, da li će biti pet ili 10 ili 15 određujemo u odnosu na kliničku sliku kao i količinu kiseonikakoji može biti od 25, 30 pa do 100 odsto. Kad stavimo pacijenta na neinvanzivnu ventilaciju on ima 100 stepeni i možete da napravite kombinacije kakve hoćete".

Prema dr Udovičiću, poslednji stepenik je kada se pacijent intubira i tada su mu šanse da preživi minimalne što je dokazano.

(Kurir.rs)