UŽASNO: Korona izaziva sterilitet kod žena i muškaraca!
I kod žena i kod muškaraca koji su preležali kovid 19 drastično smanjena mogućnost da ostave potomstvo, a kod nekih ne postoje ni šanse za to, pokazuju preliminarni rezultati studije dr Dragane Bojović Jović iz „Narodnog fronta“.
Korona izaziva sterilitet i kod žena i kod muškaraca, preliminarni su rezultati studije „Prisustvo SARS-CoV2 u reproduktivnom materijalu u periodu oporavka kovid bolesnih ispitanika u reproduktivnoj dobi“, koju sprovodi prim. dr Dragana Bojović Jović iz GAK „Narodni front„,koji i stoji iza istraživanja, otkriva Kurir.
Ginekolog dr Bojović Jović, koja je supspecijalista za fertilitet, studiju od maja sprovodi na 30 žena i 15 muškaraca koji su preležali kovid, a starosti su između 18 i 45 godina.
Saturacija
- Kod 10 od 30 pacijentkinja poremaćaji u menstrualnom ciklusu su drastični i takvi da ne bi mogle da začnu, a i čak iako bi to uspele, usledio bi brzi pobačaj. Dakle, trećina žena ima problem sa sterilitetom usled korone - kazala je za Kurir dr Bojović Jović.
Ona prati žene i muškarce od momenta kada krene period oporavka, kada su negativni i zaključuju bolovanje.
- Koronavirus toksičnim efektima utiče i na reproduktivno zdravlje žena. Jedan od njih je i smanjena saturacija kiseonikom, tj. smanjena zasićenost krvi kiseonikom, koji je neophodan za rad svih ćelija u organizmu. Za rast i razvoj folikula, najvažnije reproduktivne funkcionalne jedinice kod žena, neophodan je kiseonik, a sami tim i za rast i razvoj jajne ćelije, koja je početna tačka u začeću. Kad nema dovoljno kiseonika, nema ni razvoja vaskularne mreže u samom zidu folikula i, posledično, vaskularnog bazena, koji je neophodan da dovede i kiseonik i hranljive materije. Ukoliko folikul ne raste i ne razvija se, nema ni ovulacije, tj. plodnih dana, i žena ne može da zatrudni. Čak i ako dođe do začeća, verovatno će biti izgubljena trudnoća u ranoj fazi - objasnila je dr Bojović Jović.
Kod muškaraca su rezultati još gori, odnosno korona ima duplo negativan efekat na fertilitet. Dok kod žena deluje preko smanjenja kiseonika, kod muškaraca ulazi i u testise. A od njih 15, koji učestvuju u studiji, samo jedan muškarac ima dobar spermogram i mogao bi u ovom momentu da učestvuje u oplođavanju prirodnim putem, ostali ne:
- S obzirom na to da se u testisima nalaze ACE2 receptori, za koje koronavirus pokazuje afinitet vezivanja i dalju invaziju unutar ćelija testisa, jasno je da dolazi do destruktivnih promena reproduktivnog tkiva.
Ona je dodala da su vrlo loši spermogrami - i pokretljivost i morfologija i broj spermatozoida:
DNK s anomalijama
- Čovek koji ima decu i imao je potpuno uredan broj spermatozoida - više od 15 miliona, urednu morfologiju (više od 4% spermatozioda normalnog oblika) i imao više 32 % progresivno pokretnih spermatozoida, sada ima 13 miliona njih, 2% normalnog oblika i 18% pokretnih. To znači da ne može da oplodi jajnu ćeliju prirodnim putem, jedino vantelesno. A rizično je i kakav je DNK spermatozoida jer bi u slučaju oplođavanja postojala mogućnost da plod, odnosno dete, ima anomalije. Posledice kovida još nisu sagledane na nivou genetskog efekta.
Ipak se nada da ovi problemi neće ostati zauvek: Dugoročno smatram da bi popravljanjem saturacije, kad se vrati funkcija pluća i respiratorni kapacitet, trebalo da se poprave i hormoni, a samim tim i reše problemi sa sterilitetom. Ali to ćemo svakako znati tek posle dužeg praćenja svih ispitanika i zvaničnog okončanja studije.
Kurir.rs, Jelena S. Spasić/ Foto: Shutterstock, EPA/ Sergei Chirikov
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič