VOJNA POLICIJA U AKCIJI: Pogledajte obuku na poligonu Borovac i bazi Jug! Jeste li već videli leteći tenk Vojske Srbije
BEOGRAD - Ministar odbrane Aleksandar Vulin obišao je danas pripadnike deklarisanog voda iz sastava Petog bataljona vojne policije, koji na poligonu Borovac i u bazi Jug realizuju intenzivnu kolektivnu obuku sa ciljem osposobljavanja za dostizanje zahtevanog nivoa operativnih sposobnosti radi učešća u multinacionalnim operacijama.
"Svaki pripadnik Vojske Srbije ima priliku da napreduje, usavršava se i usvaja nova znanja i nove veštine. Obuka koju izvodi deklarisani vod Petog bataljona vojne policije je obuka koja može da im posluži u nekim budućim mirovnim operacijama, ali i obuka koja im i te kako služi u svakodnevnom životu i svemu onome što može da se desi i u našoj zemlji", rekao je Vulin nakon obilaska, saopštava Ministarstvo odbrane.
Pripadnici Vojske Srbije u stanju su da ispune baš svaki zadatak, sprovedu svako naređenje i uvek vode računa o bezbednosti građana Srbije, naglašava ministar.
On je dodao da svi oni koji vežu svoju sudbinu, budućnost i život za Vojsku Srbije treba da znaju da će im biti omogućeno da napreduju, da se obučavaju, učestvuju u mirovnim misijama, ali iznad svega da rade na sebi, menjaju svoj položaj na bolje i da samo svojim radom i zaslugama stignu do najvećih činova i najznačajnijih dužnosti u Vojsci Srbije".
Zamenik komandanta Petog bataljona Vojne policije potpukovnik Ljubomir Punić rekao je da je u pitanju obuka gde se primenjuju definisane taktike, tehnike i procedure kojima se ostvaruje interoperabilnost snaga iz različitih zemalja i omogućava uspešno izvršavanje zadataka u multinacionalnim operacijama.
Deklarisani vod iz sastava Petog bataljona vojne policije formiran je 28. februara ove godine, a nakon perioda intenzivne obuke i obuke za pojedince, usledila je kolektivna obuka u bazi Jug, koja će trajati do 28. avgusta, objašnjava potpukovnik Punić.
"Od 3. avgusta započeo je proces kolektivne obuke na bazi Jug. Imali ste prilike da vidite segmente obuke u vezi sa radom patrole, odnosno rad voda Vojne policije prilikom blokade i pretrage terena. Specifičnost u realizaciji svih ovih sadržaja je to što oni moraju biti interoperabilni sa procedurama koje se koriste u partnerskim zemljama, a to su zemlje prvenstveno pod okriljem NATO", rekao je on.
Osnovna specifičnost obuke je, kako je objasnio, dostizanje tih procedura i dovođenje na nivo da jedinice budu interoperabilne za eventualno učešće u multinacionalnim operacijama.
Jedan od pripadnika deklarisanog voda Petog bataljona Vojne policije stariji vodnik prve klase Dalibor Gojković ističe da je kolektivna obuka na poligonu Borovac intenzivnija nego inače, ali i da implementacija novih sadržaja obuke ide dobro.
"Ljudi su ovde došli pripremljeni. Prošli smo period individualne obuke i to je bilo odlično. Samim tim sada nam je mnogo lakše da prolazimo kroz korake kolektivne obuke", rekao je on.
U toku obučavanja, dodao je, prorađene su teme poput nailaska pešačke i motorizovane patrole na neeksplodirana ubojna sredstva, sve procedure koje se tiču nailaska patrole na minu, a tu se podrazumeva izvlačenje ranjenika, izvlačenje patrole, pružanje podrške, slanje izveštaja. Deo procedura sprovodi se na engleskom jeziku.
Obilasku obuke deklarisanog voda Vojne policije prisustvovali su i zamenik komandanta Kopnene vojske brigadni general Vladeta Baltić i komandant Petog bataljona vojne policije potpukovnik Vladimir Petrić.
"Leteći tenk" Mi-35 nova snaga Ratnog vazduhoplovstva
Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Srbije snažniji su nego ikada zahvaljući opremanju ključnim sredstvima, među kojima su i borbeni helikopteri Mi-35M, koji u svetu važe za "leteće tenkove", saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Helikopteri Mi-35M, ruskog proizvođača "Rostvertol" iz Rostova na Donu, prvi put ušli su u naoružanje Vojske Srbije, a za stručna lica iz naše vojske realizovana je obuka u Ruskoj Federaciji sa ciljem adekvatne eksploatacije, tehničkog održavanja i primene tih moćnih helikoptera.
Zbog vrhunskih performansi, ti helikopteri u svojoj klasi važe za jedne od najboljih jurišnih helikoptera na svetu, namenjenih za izvršavanje borbenih zadataka u svim vremenskim i meteo uslovima.
Osnovna namena helikoptera Mi-35M je izvođenje borbenih dejstava po ciljevima na zemlji, u okviru vazduhoplovne vatrene podrške snagama Kopnene vojske, tj. protivoklopna borba i uništenje neprijateljeve žive sile.
U pomoćnoj nameni, helikopter može izvoditi dejstva i po ciljevima u vazdušnom prostoru, vršiti vazdušni transport ljudstva i tereta, izviđačke i patrolne zadatke, kao i desantiranje timova.
Zbog velike vatrene moći i snažnog oklopa, helikoptere Mi-35 na zapadu zovu "leteći tenkovi", a u Rusiji "krokodili".
Taj višenamenski borbeni helikopter poseduje zaštitu od dejstava pešadijskog naoružanja i opremljen je savremenim uređajima za navigaciju, digitalnim pokazivačima, elektronskim indikatorima i osmatračko-nišanskim sistemom.
Za Ratno vazduhoplovstvo i PVO Vojske Srbije, nabavka helikoptera Mi-35, zajedno sa helikopterima Mi-17 i H-145, predstavlja veliki iskorak i unapređenje u tehničkom i tehnološkom smislu.
Novi sistem za osmatranje kojim je helikopter Mi-35M opremljen omogućava pilotiranje u dnevnim, noćnim i složenim meteo uslovima, uključujući let na vrlo malim visinama.
Letovi sa smanjenom vidljivošću i noću mogući su zahvaljujući adaptaciji helikopterske kabine za naočare za noćno osmatranje, što kao i prelazak sa analognih na digitalne instrumente pilotima u mnogome olakšava posao.
Pilotima Ratnog vazduhoplovstva helikopteri Mi-35 doneli su izazove ovladavanja novim, zahtevnijim sistema u odnosu na one kojima su upravljali do sada, ali i dodatni nivo zaštite.
Borbeni helikopter Mi-35M može transportovati do osam vojnika s punom opremom i naoružanjem do 1.500 kg, dok terete velikih dimenzija može nositi spolja, na specijalnim užadima ili sajlama, do težine od 2.400 kg.
Posada helikoptera, pilot i pilot-operater, smeštena je u tandem-kabinama, sa dvostrukim komandama, a letelica poseduje oklop koji štiti kako posadu, tako i vitalne delove helikoptera.
Za zaštitu od vođenih raketa helikopter je opremljen sistemima za pasivnu i aktivnu samozaštitu.
Rezervoari za gorivo obloženi su materijalom koji sprečava curenje goriva i eksploziju pri pogotku, a radi smanjenja infracrvenog odraza na izduvnim cevima motora ugrađeni su sistemi za smanjenje temperature izduvnih gasova.
Helikopter Mi-35M poseduje poslednju generaciju avionike i napadno-navigacijskog sistema, kao i optoelektronski nišanski sistem.
Visoke borbene karakteristike ovog helikoptera ogledaju se i u maksimalnoj brzini od 310 km/h i operativnoj visini do 5.400 m, kao i doletu do 460 km, koji sa dopunskim rezervoarima goriva može da bude i do 1.085 km.
Od naoružanja, na helikopteru je u obrtnoj kupoli ugrađen top kalibra 23 mm i uvezan sa sistemom za upravljanje vatrom.
Na svakom krilu Mi-35 može da nosi širok dijapazon naoružanja, uključujući dodatne topove 23 mm, nevođene rakete 80 mm i najsavremenije vođene rakete velikog dometa.
U zavisnosti od varijante, moguće je nošenje kombinacije navedenih ubojnih sredstava.
Značajno opremanje Ratnog vazduhoplovstva novim i modernim sredstvima, pilotima Vojske Srbije donelo je intenzivne i napredne obuke za korišćenje novih sistema.
Po završetku obuke u Ruskoj Federaciji, u našoj zemlji realizovana je i borbena obuka posada na novim helikopterima Mi-35. Iako je zahtevna, piloti su pokazali da su osposobljeni za realizaciju svih borbenih zadataka.
Osim mogućnosti za rad na modernim sredstvima, kao što su novi borbeni helikopteri Mi-35M, svi piloti i letači mogu se pohvaliti i najsavremenijom letačkom opremom u vidu letačkih kombinezona, čizama, rukavica i aktivnog veša, kao i novom pilotskom kapom koju su dobili početkom 2020. godine.
Materijalni status pilota i letača u Ratnom vazduhoplovstvu direktno je poboljšan povećanjem plata, te su, primera radi, prvi put od ove godine plate vojnih pilota izjednačene sa platama pilota u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Takođe, utvrđeni su i bolji formacijski elementi za pilote i tehničare, čime je omogućeno brže napredovanje kroz službu.
Nabavkom novih vazduhoplova piloti i letači Vojske Srbije danas imaju višestruko povećan broj naleta i sve potrebne uslove da se profesionalno razvijaju.
Pođednako kao opremanje, ozbiljan program usavršavanja, neprekidno kondicioniranje i održavanje postignutih sposobnosti naših pilota doprineli su unapređenju operativnih sposobnosti Ratnog vazduhoplovstva i PVO, kao i sposobnosti Vojske Srbije da odgovori na sve potencijalne izazove i pretnje, navedeno je u saopštenju.
(Kurir.rs/Tanjug)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega