Malina koja raste na području Arilja, zaštićena georafskim poreklom, kandidat je za dobijanje evropske oznake zaštićenog geografskog porekl,a čime bi postala jedan od prvih srpskih proizvoda koji bi nosio oznaku EU kvaliteta.

Ta oznaka otvorila bi vrata evropskog i svetskog tržišta ne samo za malinu, već i za domaće proizvode od ‘ariljske maline’ i dodatno doprinela globalnoj promociji srpskih prehrambenih proizvoda.

Cilj proizvođača bolji prinos

Raco Krdžić, iz sela Radobuđa iz ariljskog kraja, bavi se uzgojem malina skoro 40 godina. Tih 60 ari pod malinjacima, porodici Krdžić osnovni je izvor prihoda.

  • Mnogo ulažemo u kvalitet našeg voća i program zaštite. Od Nectara smo dobili veliku podršku i program zaštite geo porekla kojeg se strogo pridržavamo jer verujemo, pogotovu na duže staze, da će nam to doneti prepoznavanje kvaliteta naše maline u svetu, a u budućnosti i bolju cenu. Radićemo na tome da proširimo površine koje su pod malinom sa zaštićenim geografskim poreklom i da nam prinos svake godine bude sve veći - kaže Raco Krdžić.
arilje-24-of-208.jpg
Promo 

Područje na kome se gaji ovo ‘crveno zlato’ zove se Ariljsko malinogorje i obuhvata oblast opštine Arilje i susednih sela koja se sa njom graniče. Nalazi se na jugozapadu Srbije, u području između Zlatibora, Zapadnog Pomoravlja, Dragačeva i Starog Vlaha, a sa severa je ograničeno tokom reke Đetinje.

U Ariljskom malinogorju prva proizvodnja počela je daleke 1957. godine sa sortom valjevka i moling promis. Ozbiljnije količine priozvedene su i skupljene tek sa izgradnjom hladnjače 1973-74. godine, kada je proizvodnja dostigla 148 tona. 1989. godine proizvodnja raste na 9.000 tona, a 2001. godine na više od 15.000 tona. Današnja proizvodnja na području Ariljskog malinogorja čini oko 40% ukupne proizvodnje u Srbiji. Na ovom području se danas nalazi više od 100 hladnjača čiji se kapaciteti kreću od 20 do 600 tona.

Za kvalitet čuvene ‘ariljske maline’, kažu uzgajivači, možda je najvažnija primena posebnog ‘ariljskog metoda gajenja’ koji se sastoji od uklanjanja prvih serija izdanaka što omogućava bolju osunčanost lista i ploda i pojačava fotosintezu. To povećava sadržaj suve materije u plodu – daje mu veću “mesnatost” i prepoznatljiv ukus. Najbolja malina bere se ručno, sa svih pet prstiju – kažu uzgajivači.

arilje-14-of-208.jpg
Promo 

Nectar zaštitio ariljsku malinu i oblačinsku višnju

Nectar je, među prvima, prepoznao vrednost zaštite porekla sirovine i promocije domaćeg voća, pa je prošle godine zaštitio svoju ‘ariljsku malinu’ i ‘oblačinsku višnju’.

  • Sertifikacijom i proizvodnjom naše Life Ariljske maline i Oblačinske višnje kreirali smo gotov proizvod koji ima dodatu vrednost za sve - od sirovine, preko pakovanja, promocije, distribucije, prodaje i to sve ostaje u Srbiji. U temelju tog lanca je lokalna zajednica i lokalna kultura i zato smo podržali i osnivanje Udruženja Ariljske maline i Oblačinske višnje. Ta dva proizvoda smo prve prijavili za dobijanje žiga “čuvarkuća” u okviru akcije za promociju domaćih proizvoda “Stvarano u Srbiji” Privredne komore Srbije - kaže Mihailo Janković, generalni direktor Nectar Grupe.

Cilja udruženja "Ariljska malina" jeste da sačuva reputaciju našeg ‘crvenog zlata’. Proizvođači koji žele da stave sertifikat zaštićenog geo porekla na svoje proizvode moraju da se pridržavaju strogih pravila, jer Udruženje sprovodi interne kontrole kvaliteta.

  • Želimo da naša Ariljska malina bude poznata kupcima širom sveta i to je jedan od naših glavnih zadataka. Zahvaljujući sistemu sertifikacije, potrošači će biti sigurni da kupuju proizvod vrhunskog kvaliteta koji je proizveden na tradicionalan način sa zaštićenog područja. Udruženje čine oko 100 malih proizvođača iz zaštićenog područja, farmera, prerađivača i svi oni proizveli su 500 tona Ariljske maline - navodi Mirjana Milutinović, sekretar Udruženja Ariljska malina.

Antrfile

I poštanska markica “ariljska malina”

O značaju proizvodnje maline u ovom kraju govori i podatak da je “Pošta Srbije” izdala posebnu seriju poštanske marke pod nazivom ARILjSKA MALINA, a u znak zahvalnosti, Ariljci su joj u centru grada Arilja podigli spomenik. Poznata je i međunarodna kulturno-turistička manifestacija DANI MALINE koja se svake godine u vreme branja maline održava u Arilju. Društveni i ekonomski značaj ‘ariljske maline’ za celu oblast proizvodnje, kao i za državu, najbolje se vidi iz činjenice da više od 95% proizvodnje završi na svetskom tržištu.