ŠIBICARENJE! JUGOSLAV ĆOSIĆ NA SUDU PRIZNAO DA NE ZNA ŠTA RADI NA N1: Dokazao je da ta televizija KRŠI ZAKONE!
„Programski direktor“ kablovske TV neubedljivo govorio o namerno zamršenoj vlasničkoj i potpuno zamagljenoj uređivačkoj strukturi tog medija, koji je u vlasništvu Junajted grupe Dragana Šolaka
Televizija N1, u vlasništvu Junajted grupe, ne samo da netransparentno posluje već je i njena uređivačka politika „neuhvatljiva“ na osnovnom pitanju: ko je odgovoran za sadržaj koji emituje.
Ubedljivo najjaču argumentaciju da je zaista prikriven i vlasnički i uređivački deo ove mašinerije dao je niko drugi do „programski direktor“ televizije N1 Jugoslav Ćosić, i to na jednom od javnih ročišta pred Višim sudom u Beogradu povodom njegove tužbe protiv odgovornog urednika Kurira.
Neubedljiv i kontradiktoran
Zapisnik o glavnoj raspravi, koja je održana 4. septembra i na kojoj je Ćosić dao iskaz, ogoljava sve manjkavosti u radu ove televizije - njenu zamagljenu vlasničku strukturu, emitovanje iz Luksemburga kao prekogranična televizija i nevidljiv urednički tim. Suočen s ovim činjenicama, Ćosić je u sudnici bio toliko neubedljiv da je u pojedinim momentima ličio na Boru Todorovića u čuvenoj sceni iz filma „Balkan ekspres“: „Ne, nisam muzičar. U stvari, jesam...“ Otprilike tako je odgovarao Ćosić kada ga je advokat Kurira pitao koja je njegova uloga u televiziji i za koju konkretno firmu radi. Ovo ročište je razotkrilo nametnutu i ulepšanu sliku u javnosti o N1 kao objektivnoj i profesionalnoj televiziji.
Na pitanje da li je on urednik TV N1, Ćosić je pružio kontradiktoran odgovor:
- Ja sam deo uređivačkog procesa i inače sam direktor vesti. Mogu da pojednostavim odgovor i da kažem da jesam urednik, moja uloga je takva da je moja odluka konačna u smislu proizvodnje vesti, a o uređivackoj politici odlučuje editorijal, odnosno urednički bord, koji je u Luksemburgu.
Put do Luksemburga i nazad
Ćosić je zatim opisivao svoja zaduženja i ulogu „Adrija njuza d.o.o.“ Beograd, produkcionog centra programa N1 za Srbiju, čiji je vlasnik „Adrija njuz Sarl“ iz Luksemburga.
- U pogledu opisa mog posla mogu da kažem da su dve stvari ključne. Jedna je da se kao direktor staram o funkcionisanju kompanije, da se staram o zdravlju zaposlenih, o zaključivanju ugovora itd., a druga je da kao direktor vesti vodim računa o samom proizvodu i donosim odluke šta će biti konačno proizvedeno. Tačno je da se pretežni deo proizvoda TV N1, ne računajući ostale bivše republike SFRJ, proizvodi od strane „Adrija njuza d.o.o.“ Beograd u Srbiji - objasnio je Ćosić. Iako iz svega što je rekao proizilazi da ima četiri funkcije, ispostavilo se da ni on sam ne zna šta tačno radi na N1.
Zatim je usledio neverovatan odgovor na sasvim jednostavno pitanje - kakva je veza između „Adrija njuza d.o.o.“ Beograd i televizije N1.
- Ne znam odgovor na pitanje koja je veza između „Adrija njuza d.o.o.“ Beograd i TV N1, time se bavi pravni tim. Ja sam zaposlen u „Adrija njuzu d.o.o.“ Beograd - naveo je Ćosić, koji je zvanično „programski direktor“ TV N1, ali i direktor - zakonski zastupnik u „Adrija njuzu d.o.o.“ Beograd i samim tim isključivo odgovoran za zakonitost rada.
Takođe, on je rekao da ne može da se izjasni da li je „Adrija njuz“ Luksemburg u vezi s kompanijom SBB, koja je, inače, kablovski operater u sastavu Junajted grupe.
Nedodirljivi urednici
I o načinu reemitovanja programa N1 Ćosić se pravio nevešt:
- Ne znam tehnički aspekt te stvari, tako da ne mogu da odgovorim na pitanje na koji način se proizvod iz Srbije prvo šalje u Luksemburg, a zatim reemituje u Srbiji.
Ćosić je eksplicitno rekao da odbija da odgovori na pitanje da li njega, kao glavnog i odgovornog urednika, neko može da tuži u Srbiji za objavljivanje informacija, kao što je on baš u ovom slučaju tužio odgovornog urednika Kurira.
Zato je zapisnik sa ovog ročišta ubedljiv dokaz da televizija N1 ne posluje transparentno i da je prikrivenost u vlasništvu i uređivanju programa izgrađena s jasnom namerom da čitava kompanija izbegne odgovornost u Srbiji. Šolak i njegova Junajted grupa to čine zloupotrebljavajući status prekogranične televizije i konvenciju o prekograničnoj televiziji. Jer Šolakovi mediji rade bez dozvole Regulatornog tela za elektronske medije (REM), praktično ništa ne plaćaju u Srbiji, emituju srpske reklame na crno, nisu poreski obveznici, nisu upisani u registar javnih glasila, nemaju PIB, ne plaćaju nadoknade Sokoju i OFPS...
Kurir.rs/ Redakcija Kurira Foto: Fotomontaža
U TRENUCIMA KADA SE SUOČAVAMO SA NAJVEĆIM IZAZOVIMA, NAŠ ZADATAK JESTE DA NE DOZVOLIMO DA SRBIJA STANE Vučić: Daćemo sve od sebe da Srbija nastavi da ide napred