PONOVO UVODE POLICIJSKI ČAS? Ograničavanje kretanja u gradovima u kojima nijedna mera ne bude sprovedena!
U sredinama gde se ne sprovode mere moguć čak i policijski čas, ali se nadam da do toga nećemo doći, kaže za Kurir dr Tiodorović. Moguća i obaveza nošenja maski na otvorenom, zatvaranje škola i kafića, karantin i okupljanje do pet ljudi
Nema vanrednog stanja, nema policijskog časa u celoj Srbiji, nema ni razloga ni opravdanja za to. Policijski čas je moguć za izuzetne situacije kada apsolutno ne postoji kontrola lokalne zajednice. U sredinama u kojima se ne sprovode mere biće primenjene i najrigoroznije, pa čak i policijski čas. Ali se ipak nadam da do toga nećemo doći - kaže za Kurir epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović, član kriznog štaba.
On dodaje da su policijski čas i ograničenje kretanja mogući u nekim delovima zemlje, u neki gradovima ili njihovim delovima ako budu imali izuzetno veliki porast broja zaraženih.
Nataša Bekvalac
- Nije isto porast od 200, 300, 500 za Beograd i, na primer, za Kragujevac. Beograd ima dva i po miliona stanovnika. Ako splavovi i ugostiteljski objekti rade i posle 23 sata, ako neko organizuje žurku i dovodi Natašu Bekvalac da peva u prostoriji gde ne može da stane više od 100 ljudi, a bude 500 ljudi, šta da radimo? Prvo će morati komunalna milicija, sanitarna i tržišna inspekcija da procene da li će zatvoriti objekat. Ako se opamete posle toga, nema potrebe za daljim merama. Moraćemo da zaustavimo tamo gde su glavna žarišta - a ona su ipak žurke, muzičke manifestacije bez odobrenja. Može muzika u kafanama, ali udaljena osam do 10 metara od vas, jer virus se prenosi kad neko peva, viče. I onda će biti kao u Parizu, Briselu, Madridu, biće zatvoren samo onaj deo grad gde očigledno raste broj pozitivnih, a ne primenjuju se i ne poštuju mere. Nema tu velike filozofije. Mi bismo radili samo ono što radi i Evropa. Makron je proglasio vanredno stanje za Pariz, Lion, Grenobl, ukupno osam mesta. Za početak zatvaramo samo onaj deo grada koji je problematičan - splavovi, kafići koji ne poštuju. Ako to ne daje efekta, a ja mislim da će dati, onda možemo da govorimo o celoj opštini. Biće policijskog časa ako treba i ako ne možemo drugačije da zaustavimo širenje virusa. Ali ja ipak polažem nadu u savest velike većine građana. Ovo što smo dobri bili do sada nije zasluga kriznog štaba, već svesnog dela naroda. Krizni štab je samo utvrđivao strategiju i predlagao mere - ističe Tiodorović i dodaje da neće biti nikakvih fizičkih barijera u tim mestima ili opštinama.
Tiodorović ipak smatra da ćemo kontrolisati situaciju u toj meri da smanjimo broj obolelih. Ističe i da je za poslednju noć na Infektivnoj klinici u Beogradu primljeno samo pet novih pacijenata, a da u Nišu i Vranju ne raste broj prijema u bolnice.
- Prvi nivo je pooštravanje mera nadzora nad objektima u kojima može doći do okupljanja naroda, nepoštovanja mera. Ako se to dalje bude dešavalo, onda moramo da kažnjavamo. U članu 81 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti piše da pravno lice treba da se kazni iznosom od 150.000 do 500.000 dinara. To je, po meni, još uvek najblaži scenario. Treći stupanj bi bio više stotina do 1.000, pa i hiljadu i više ljudi u celoj Srbiji zaraženih. To znači da nije više nesigurna, nego nepovoljna situacija. Ipak mislim da se to neće desiti. A ako se to ipak desi, onda ćemo da izaberemo sva mesta, gradove u celini, prema podacima, gde ćemo uvesti posebne mere. A to je najpre proglašenje vanredne situacije. Mi je sad imamo i u 30 mesta. Trstenik, na primer. Za jedan Trstenik je 10 mnogo. Za Beograd je ništa. A to znači da ugostiteljski objekti rade do 20 sati, pa i da budu zatvoreni ako treba. Onda posebna kontrola javnog prevoza. To se i sad u Beogradu radi. Vrlo je važan prevoz za velike kolektive, firme. Mora da bude više autobusa, da obezbediš rastojanje u autobusu i svi da nose maske. Ako to uspemo da uradimo, onda nema potrebe da uđemo u sledeći nivo - kaže Tiodorović i dodaje:
- U Bujanovcu su me pitali da li da zatvore pijacu. Pitao sam ih da li mogu da kontrolišu ulazak i da svi koji kupuju i prodaju imaju maske i koriste dezinfekciju. Rekli su da ne mogu i zatvorili su. Pustili su ponovo jer se narod opametio kad je video da ne radi pijaca.
I karantin je opcija.
- Karantin će biti primenjen samo kod pojedinaca i porodica gde samoizolacija nije adekvatna. Zato nam Arena stoji na raspolaganju, zato ćemo staviti sve takve objekte i u Novom Sadu i u Nišu ukoliko dođe do nepoštovanja samoizolacije. A da bismo zaštitili stare, možda ćemo morati opet da zatvorimo staračke domove - kaže Tiodorović.
Da će nošenje zaštitnih maski uskoro biti obaveza i na otvorenom, najavio je dr Srđa Janković uoči današnje sednice kriznog štaba.
- Fizička distanca i maske su okosnica prevencije zaražavanja i obolevanja, i prevencije umiranja od kovida 19. - rekao je Janković, koji nije isključio ni mogućnost zatvaranja škola:
- Ako dođe do značajnijeg prenošenja unutar škole, možda će morati da se donese odluka o onlajn nastavi.
Lokalni štabovi
Ograničavanje okupljanja i kretanja, nije isključio ni dr Predrag Kon:
- Vanredno stanje kao vanredno stanje teško da može biti opcija, ali to ne znači da neće biti mera zabrane kretanja u nekim situacijama. Nećemo pustiti da se virus prenosi, a da ne preduzimamo ništa. Svaki lokalni štab ima pravo da donese svoje odluke. Tako je trenutno zabrana okupljanja za više od 30 ljudi, a to može da se spusti i na pet ili na potpunu zabranu, ali to nije realno.
Kurir.rs/J. S. Spasić/Foto: Dado Đilas
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)