Rezbarenje i izrada drvenog nameštaja više se ne vezuje samo za starije majstore iz seoskih sredina. Obrada drveta poslednjih godina postala je zanimljiva budućim srednjoškolcima, zbog čega sve češće upisuju drvno-prerađivačke škole sa namerom da talenat i trud kasnije dobro unovče. Jedna od škola koja učenicima pruža i teoretsko i praktično obrazovanje obrade drveta je Tehnička škola Drvo art iz Beograda.

Smeštena na Dorćolu, u centru Beograda, ova škola obučava kreativne učenike, koji su svoj talenat već imali prilike da pokažu kako na domaćim, tako i na međunarodnim sajmovima nameštaja. Posetioci sajmova često ne veruju da su fantastične stočiće, stolice, čiviluke i ostali drveni nameštaj vešto napravili nesvršeni srednjoškolci. Ovi momci i devojke zlatnih ruku do sada su izlagali na sajmovima u Milanu, u Meksiku, Singapuru, Stokholmu, Kelnu, Madridu...

drvoart-2.jpg
Foto: Promo

Zahvaljujući stručnom nastavnom kadru, kada završe školu, učenici osim diplome nose i priznanja za poslovne uspehe. Više od svega znači im praktična nastava i „kilometraža“ na drvetu, koju su sticali upravo u školskoj radionici. U njoj vežbaju svi učenici – tehničari za pejzažnu arhitekturu i oni koji se bave oblikovanjem nameštaja i enterijera, stolari, tapetari-dekorateri i likovni tehničari.

Pre petnaest godina ova škola konkurisala je za prvi projekat Evropske unije i tako se drvena kugla uspeha zakotrljala. „Projektom smo obezbedili stručne obuke za nastavnike i direktore, nabavili opremu i omogućili studijska putovanja. Sve što se kasnije dešavalo u školi, pokrenuto je tim projektom“ , kaže direktorka škole Zorica Đoković.

Kroz projekat su dobili kompjutere, stručnu opremu i alat. Za stolare i tehničare za oblikovanje nameštaja enterijera obezbeđena je CNC mašina, a budući tapetari dobili su dve mašine za šivenje. Zahvaljujući prvoj donaciji, kasnije su opremili učionice i radionice za praktičnu nastavu, u čemu im je pomoglo čak osam kompanija. Jednu od tih kompanija danas vodi bivši učenik ove škole što smatra pravim načinom da se školi oduži.

To je bila i inicijativa i izazov. Prvo su nastavnici morali da se obuče za rad na opremi, a zatim da naučeno prenesu učenicima“, kaže direktorka Đoković. Ona dodaje da im je učešće na projektu otvorilo vrata saradnje sa drugim stručnim školama, u zemlji i širom Evrope.

Već deceniju sarađuju sa srednjim stručnim školama iz Italije, Bugarske i Austrije. Prvu saradnju ostvarili su sa školom iz Italije. „Videli smo predivne radove učenika iz Italije i pomislila sam da bi bilo dobro da organizujemo zajedničku izložbu u Beogradu, jer smo se upravo tada spremali za Design Week“, priča direktorka i objašnjava da je saradnja spontano nastavljena i pod nazivom „Dizajn igralište“ (Design Playground) traje do danas.

drvoart-3.jpg
Foto: Promo

Na Dizajn igralištu učenici izlažu nameštaj koji su sami napravili, a ne modele, kao što je uobičajeno. „Naše prvo izlaganje bilo je na Milanskoj nedelji dizajna u okviru Sajma nameštaja. Tada je naš štand posetilo više od 30.000 ljudi, što je veličanstveno iskustvo“, priča direktorka.

Učenici „Drvo art“ škole umeju da zadaju muke organizatorima sajmova baš zato što su – srednjoškolci. „U Stokholmu su promenili propozicije samo da bismo i mi, kao srednja stručna škola, učestvovali“, priseća se direktorka.

Podrška EU reformi srednjeg stručnog obrazovanja

Reforma srednjeg stručnog obrazovanja počela je 2003. godine. Cilj reforme je razvoj stručnog obrazovanja zasnovanog na potrebama privrede i tržišta rada.

Podrška EU bila je usmerena na jačanje institucionalnih kapaciteta kroz primenu modernizovanih nastavnih planova i programa, unapređivanje upravljanja srednjim stručnim obrazovanjem, razvoj i primenu koncepta završnih i maturskih ispita u srednjem stručnom obrazovanju i podršku daljem razvoju nacionalnog okvira kvalifikacija.

Unapređen je i modernizovan rad srednjih škola iz oblasti poljoprivrede, proizvodnje i prerade hrane, medicine, mašinstva, građevinarstva, geodezije i elektrotehnike, obrade i prerade drveta, turizma i ugostiteljstva itd.

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. Evropska unija donirala je za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra - za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja, obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju.

Promo tekst