LEKARI APELUJU: Ljudi, ne lečite se kod kuće od korone, umrećete!
U bolnice širom Srbije poslednjih dana stiže sve više pacijenata obolelih od koronavirusa sa ozbiljnijom ili teškom kliničkom slikom, a koji su se prethodno samostalno lečili kod kuće! Stručnjaci upozoravaju da takav odnos može dovesti do smrtnih ishoda, jer se te osobe nisu javile na vreme lekaru i tako dodatno zakomplikovale svoje zdravstveno stanje, koje je moglo biti poboljšano adekvatnom terapijom.
Kod ovakvih pacijenata može doći do naglog pogoršanja i tada ih je mnogo teže lečiti, te se često dešava da završe na respiratoru, a moguć je i najcrnji scenario!
Na opasnost od nepravovremenog javljanja lekaru upozorio je juče i Goran Stevanović, direktor Infektivne klinike u Beogradu.
- Ono što je zabrinjavajući trend u poslednje vreme jeste da nam dolaze pacijenti sa ozbiljnijom i teškom kliničkom slikom, koji su proveli nekoliko dana kod kuće u fazi samolečenja ili nedovoljnog lečenja. Više puta smo istakli da se ova bolest ne leči samostalno, da se ne leči u kućnim uslovima, bez konsultacije lekara koji rade u okviru kovid sistema - rekao je Stevanović nakon sastanka ministra zdravlja Zlatibora Lončara sa direktorima kovid bolnica.
Na ovo upozorava i prof. dr Nebojša Lađević, direktor Centra za anesteziologiju i reanimatologiju KCS.
- Mnogi pacijenti misle "nije to ništa, samo kašljucam, možda sam dobio od deteta" ili "neće to mene, jak sam". Međutim, oni zavaraju sami sebe. Izuzetno je važno da se odmah nakon pojave simptoma uradi laboratorija i rendgenski snimak. Dešava se da se pacijent oseća relativno dobro, a da su na rendegenskom snimku već vidljive promene. Mi smo kada dođe u tu fazu da je izgubio snagu, već izgubili nekoliko dana lečenja - kaže za Kurir dr Lađević.
Dodaje da se u prvih nedelju dana bolesti, na virus može delovati antiviroticima koji sprečavaju njegovo umnožavanje.
- Kada prođe ta faza od tih lekova nema nikakve koristi i tada delujemo samo na ono što može biti samo već posledica razmnoženog virusa u organizmu. Svi se plašimo citokinske oluje gde se mogu javiti ozbiljna zapaljenja koja znatno oštećuju pluća.
Dr Lađević dodaje da iako mladi nemaju toliko teške slike ima i onih koji su dospeli na jedinice intenzivne nege, a u Batajnici je trenutno hospitalitzovan i mladić od 23 godine.
Prof. Dr Žarko Ranković, infektolog, kaže za Kurir da neadekvatno i nepravovremeno lečenje može dovesti čak i do smrtnog ishoda.
- Oboleli od kovida se mogu osećati relativno dobro, ali do naglog pogoršanja može doći posle nekoliko dana, taman kada očekuju da će pobediti bolest. Mogu se javiti simptomi kao što su nedostatak vazduha, kratak, isprekidan dah, bledilo kože... Kod nekih pacijenta se može razviti i ozbiljno obostrano zapaljenje pluća koje prelazi u tzv. akutni respiratorni distres sindirom. Dešava se da dođe do poremećaja koagulacije, mikrotromboza i daljih komplikacija, a moguć je čak i smrtni ishod - kaže dr Ranković i dodaje da nikako ne treba uzimati antibiotike i lekove za snižavanje temperature na svoju ruku.
(Kurir.rs/Ružica Kantar)
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana