Virus može biti na koži i u telesnim tečnostima, zbog čega je, kažu stručnjaci, neophodno da se umrli prvo stavi u limeni, pa u drveni sanduk

Koronavirus može biti prisutan na koži i u telesnim tečnostima preminulog, zbog čega je, kako kažu stručnjaci, izuzetno važno da se poštuju procedura i propisi u vezi sa sahranjivanjem osobe umrle od kovida 19!

Način ukopa, specifičan za pandemije, dodatno poskupljuje i sahranu jer se umrli prvo stavljaju u limeni, pa u drveni sanduk. Pored toga, dodatne troškove imaju i pogrebna preduzeća koja znatno više sredstava izdvajaju i za zaštitnu opremu zaposlenih, kao i za dezinfekciju groblja.

Dr Goran Belojević, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, rekao je za Kurir televiziju da se sahranjivanje umrlih od kovida obavlja potpuno isto kao što je svojevremeno to rađeno sa umrlima od variole vere.

- Virus se može preneti i sa umrlog. On može biti na površini kože ili u telesnim tečnostima umrlog, tako da je neophodno da svi umrli koji imaju dijagnozu U07.1 ili U07.2, što je šifra kovida 19, budu što pre, bez mnogo nošenja leša, stavljeni u limeni kovčeg, pa u drveni - objašnjava dr Belojević i dodaje da virus, u slučaju da nisu ispoštovane procedure, može zaraziti i zemlju i podzemne vode.

Dodaje da je ovakav način sahrane u prvom mahu i dupli trošak za porodicu.

- Toliko koliko košta drveni kovčeg, košta i limeni. Ne znam da li to država kasnije refundira, ali porodica to mora da pokrije u prvom mahu. Ako je drveni 15.000 dinara, onda je toliko i limeni. Međutim, to se jednostavno mora. Sada je vreme smrti, a ovaj virus je otelotvorenje đavola. A kada se masovno umire od zarazne bolesti, onda se sve, pa i sahrana, mora tome prilagoditi - kaže dr Belojević i dodaje da razume da je porodicama teško jer se ne mogu oprostiti sa pokojnikom.

Vesna Prćić Dezinfikuju se i groblja

Vesna Prćić, direktorka JKP „Pogrebno“ u Subotici, rekla je za Kurir televiziju da je i poslovanje tog pogrebnog preduzeća u vreme epidemije opterećeno dodatnim troškovima.

- HTZ oprema koju koristimo za zaštitu je za jednokratno korišćenje. Nabavljamo i znatne količine sredstava za dezinfekciju kako bi svi na sahranama mogli da dezinfikuju ruke, a novina u vreme epidemije jeste i stalna dezinfekcija grobalja.

ČINJENICE Kako se sahranjuju umrli od korone

  • Identifikaciju preminulog od kovida 19 obavlja jedan član porodice
  • On nema kontakta sa preminulim, kratko se zadržava i nosi zaštitnu opremu
  • Telo se smešta u limeni sanduk, koji se zavari
  • Limeni sanduk se stavlja u drveni i potom predaje pogrebniku
  • Tela preminulih od korone se ne kupaju, ne čiste, ne briju i ne češljaju
  • Način sahranjivanja je propisan posebnim Pravilnikom o uslovima i načinu postupanja sa posmrtnim ostacima umrlog lica
  • Pravilnik je u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti

Kurir.rs/ Ružica Kantar