Elektronsko zdravlje - Doktori za doktore, u želji da pomognu jedni drugima
Tamara Jakovljević, doktorand na Međunarodnoj postdiplomskoj školi Jožef Stefan u Ljubljani i stipendista fonda AD Futura, zajedno sa timom stručnjaka iz oblasti medicine i tehnologije, razvila je specifičan elektronski sistem za unapređenje zdravstvenih sistema i radnika. Evo kako.
Učesnica miltidisciplinarnog istraživanja u kom se, posredstvom senzorskih tehnologija i promena fizioloških parametara, prati uticaj boja na čitanje, preduzetnica koja se proteklih osam godina aktivno bavi podsticajem inovacija i startapa u Srbiji, Tamara Jakovljević pridružila se ekspertima koji stoje iza platforme Doktori za doktore. Reč je o informacionom sistemu čiji je cilj praćenje i prevencija infekcije kovid virusa, kao i unapređenje uslova života i rada ljudi iz zdravstva.
“Ideja je nastala iz neprofitne inicijative, u želji da pomognemo zdravstvenim radnicima i sistemu tokom vanrednih okolnosti. Realizacija u vanrednim okolnostima podrazumeva ubrazan rad i posvećenost svih strana zarad postizanja određenog cilja. U redovnim okolnostima pokretače startapa uglavnom vodi entuzijazam, zaljubljenost u ideju ili problem koji rešavaju, dok je ovde dodatan motiv bio pomoć kolegama, kao i realna potreba tržišta”, objašnjava.
Tokom komunikacije sa klinikama i državnim sistemom, kao i uz pomoć transfera znanja i iskustva kolega iz inostranstva, Tamara i njen tim uočili su brojne prednosti uvođenja ovakvog sistema kako u vanrednim, tako i redovnim okolnostima. “Doktori za doktore je izuzetno važan za praćenje opšteg stanja zaposlenih, radnog opterećenja i prevencije bolesti. Za donosioce odluka važni su izveštaji nastali analizom prikupljenih podataka zarad pravovremenog planiranja i reagovanja”, ističe.
Кonkretno, zdravstvenim radnicima je jako važno da anonimno evidentiraju njihovo stanje na radu, kao i da potraže stručnu pomoć svojih kolega ukoliko osete premor, prezasićenje, pritisak, stres i druge simptome koji se javljaju usled novonastalih situacija u kojima su se tokom pandemije zadesili. Upravo na toj misiji počiva koncept Doktori za doktore.
“U realizaciju smo krenuli sopstvenim snagama. Кompanije niAnalytics GmbH, Divs Neuroinformatics, Bitgear i Sotex Solutions učestvovale su u izgradnji informacionog sistema, dok su kolege sa Medicinskog fakulteta dr Ivan Soldatovic i dr Stefan Mandić Rajčević radili na primeni standardizovanih upitnika po preporuci Svetske zdravstvene oragnizcije. Prvobitno su nam bila potrebna odobrenja klinika za učešće u studiji, što smo ubrzo i dobili i počeli sa radom”, opisuje Tamara.
Pored toga, najveći izazovi u realizaciji ideje, kako kaže, bili su trka sa vremenom i postavka pravovremenog rešenja. “Drugi izazov bio je usklađivanje različitih karaktera članova tima, što je rezultiralo konstruktivnim predlozima”, dodaje.
Budućnost ovog startap projekta, smatra njegova realizatorka, biće primena proizvoda i usluga nastalih iz inicijative Doktori za doktore. “Ovaj elektronski sistem za naprednu analitiku zdravstvenog stanja radnika ima primenu kako u zdravstvenim sistemima, tako i u industriji u redovnim i vanrednim okolnostima. Može biti prilagođen zahtevima rukovodstva i organizacione strukture različitih sistema. Sledi rad na poboljšanju interfejsa sistema i njegov plasman na inostranom tržištu”, zaključuje.
Promo tekst
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva