NAJNOVIJE MERE NARODNE BANKE ZA GRAĐANE KOJI IMAJU KREDIT! Ove grupe NEĆE plaćati rate šest meseci!
Nezaposleni, oni sa ispotprosečnim i smanjenim platama, kao i firme čiji su prihodi pali od danas mogu da traže reprogram dugova
Građani i firme koji zbog pandemije kovida 19 imaju problema s otplatom kredita, kreditnih kartica ili dozvoljenog minusa od danas mogu od svojih banaka da zatraže olakšice u otplati zaduženja.
Ovo je predviđeno novim merama Narodne banke Srbije za olakšanu otplatu kredita dužnicima, koje su juče počele da važe i podrazumevaju reprogram i refinansiranje kredita i obaveza iz finansijskog lizinga, uz odobravanje grejs perioda od šest meseci i odgovarajućeg produženja roka otplate tako da im mesečne rate ne budu veće od onih pre odobravanja olakšica.
Tokom grejs perioda banka obračunava kamatu, pri čemu se dužnik, u samom zahtevu, opredeljuje da li će plaćati kamatu tokom trajanja grejs perioda ili nakon njegovog isteka. Olakšicama mogu biti obuhvaćeni i dugovi po kreditnim karticama i dozvoljenom minusu, navedeno je u saopštenju NBS u kome se ističe da su banke i davaoci finansijskog lizinga dužni da primene odluke centralne banke o novim privremenim merima i „imaju obavezu da dužniku“, koji usled okolnosti izazvanih pandemijom kovid 19 nije u mogućnosti ili ima poteškoća u izmirivanju obaveza na njegov zahtev odobre olakšicu.
Pravo na olakšice, prema oceni NBS, imaju nezaposleni, dužnici čije su prosečni neto mesečni prihodi u poslednja tri meseca ispod proseka zarada u Srbiji, dužnici sa neto mesečnim prihodima u poslednja tri meseca do 120.000 dinara, a čiji neto mesečni prihod je manji za 10% ili više u odnosu na prihod pre 15. marta 2020. i čiji je stepen kreditne zaduženosti iznad 40% tih prihoda. Tu su i poljoprivrednici, preduzetnici i privredna društva kojima je u 2020. opao poslovni prihod ili promet za najmanje 15% u odnosu na 2019. ili su morali da prekinu poslovanje na najmanje 30 dana usled pandemije. Olakšice mogu da zatraže i dužnici koji su u docnji dužoj od 30 dana, ali i svi ostali koji banci obrazlože druge činjenice i okolnosti usled kojih nisu u mogućnosti da izmiruju obaveze.
NBS ističe da banke i davaoci finansijskog lizinga ne mogu naplatiti naknadu niti troškove za preduzete mere.
Kurir / Ružica Kantar
Foto: Shutterstock
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore