Od juče po podne prestoničkim apotekama u prodaji su brzi antigenski testovi na korona virus. I već danas uverili smo se da vlada opšta pomama za njima, jer u koju god apoteku da smo došli rekli su nam kratko: "testova nema".

Da je veliko interesovanje za testiranje u kućnim uslovima, potvrdila je i direktorka Apoteka Beograd Jasminka Bjeletić.

- Sada dostavljamo drugi kontigent testova u naše apoteke, prvo u veće pa u manje. Malo će građani morati da pričekaju, ipak nismo očekivali da će se za jedno jutro sve rasprodati - navela je dr Bjeletić za naš portal.

Ona kaže da su testove mahom kupovale ordinacije koje su želele da se obezbede kako bi testirale svoje zdravstvene radnike.

- Napominjem još jednom, iako testove možete kupiti u apoteci, oni jesu prvenstveno napravljeni tako da njiam treba da rukovodi zdravstveni radnik - podseća direktorka Apoteka Beograd.

Sličan odgovor u drugoj apoteci iz drugog lanca dobila je naša reporterka.

- Imamo testove, ali ih ne prodajemo nikom osim ordinacijama i zdravstvenim radnicima koji znaju kako da rukuju njima - kazali su nam iz jedne apoteke u Beogradu.

Diektorka apoteka Beograd objasnila je ranije za naš list odakle dolaze testovi.

- Testove smo naručili od našeg dobavljača Ino-pharm firme, sa rešenjem Agencije za lekove i medicinska sredstva da je ovaj test dobio registraciju kao medicinsko sredstvo i da se može staviti u promet na period do pet godina, odnosno do 7. decembra 2025. - kaže Bjeletić.

Dodaje da su testovi proizvedeni u Južnoj Koreji, nazivaju se „SGTI-fleks COVID-19 Ag“, a kako piše u upustvu, reč je o imunološkom testu koji se koristi u brzoj dijagnostici infekcije novim virusom korona.

Kako se radi test

Kako kaže naša sagovornica, samo procedura testiranja nije komplikovana, a rezultat se dobija kroz pola sata.

- Sekret iz nosa se uzima štapićem, postoji tačno upustvo kako se stavlja u nos. Zatim se štapić uvrne i zadrži neko vreme, te se polako izvlači štapić tako da se uvrće taj sekret kako bi se zadržao na štapiću, a onda se nanosi na pločicu i sačeka se rezultat - objašnjava Bjeletić.

Naglašava da ukoliko se pojave dve crte - rezultat je pozitivan.

- U tom slučaju se smatra da je rezultat sigurno pozitivan. Međutim, ukoliko se test pokaže kao negativan, ne mora da znači da je tako, jer može da se desi da je pacijent prerano primenio test. Pri pojavi prvog simptoma virusa obično se ne pokaže pozitivan nalaz, potrebno je da prođe dva, tri dana da biste imali validan rezultat. S druge strane moguće je da je virus otišao dalje iz respiratornog trakta pa ne može da se uhvati brisom - ističe ona.

(Kurir.rs/Blic)